Kuzu Göbeği ve Mantar Festivali başlıyor

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilecek olan ‘Yeşilüzümlü ve Yöresi Kuzugöbeği Mantar Festivali’ 25 Nisan’da başlıyor.

Kuzu Göbeği ve Mantar Festivali başlıyor
Kuzu Göbeği ve Mantar Festivali başlıyor
Bu içerik 4480 kez okundu.

İngilizce ve Türkçe panellerin yanı sıra rehberli ve rehbersiz mantar avcılığı organizasyonlarının yapılacağı festival, bu yıl ilk defa Fethiye Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Festival kapsamında kültürel ve doğa faaliyetlerinin yanı sıra yerel sanatçılar tarafından çeşitli konserler sunulacak.

Kuzugöbeği mantarının önemi ve geleceğinin korunması amacıyla Fethiye'nin Yeşilüzümlü mahallesinde yapılacak festivalin hazırlıkları tamamlandı. Açıklanan programa göre belde meydanında yapılacak açılış kortejiyle başlayacak festival, 3 gün boyunca devam edecek. Yerli ve yabancı katılımcılar tarafından seminer ve panellerin sunulacağı programda kuzugöbeği mantarının tıbbi, ekonomik ve bitkisel yeri anlatılacak.

Festivale, İngiltere’nin Edinburgh şehrinde bulunan Royal Botanic Garden’da doktora çalışması yapan Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hakan Allı ve Yakup Beri gibi isimler tarafından Kuzu Göbeği ve mantarın ekonomik ve sağlık açısından önemi anlatılacak. Ücretsiz ve halka açık olarak yapılacak panellerde ayrıca Yerel düşün yerel satın al, yerel yaşam rehberi, Kuzu göbeğinin Tıp'taki yeri ve geleneksel el sanatları üzerine sunumlar yapılacak.

Büyükşehir yasası ile Yeşil Üzümlü belediyesinin kapanması ile birlikte Fethiye Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa yapılacak festival kapsamında mantar avı etkinlikleri de yapılacak. Rehberler eşliğinde festivale katılanların tümünün yer alacağı mantar avı etkinlikleri kapsamında, festivale katılan yerli ve yabancı turistler tarafından ormanlık arazide mantar araması yapılacak. Gerçekleştirilen mantar avı sonunda avcıların topladığı mantarlar sergilenip mantar uzmanları tarafından bilgiler verilecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık