Amintas'tan kültür sanat öesajı verdiler

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 7-11 Mayıs tarihlerinde düzenlenen '7. Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri' (FUKSG)ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. M.Ö. 4. yüzyılda Likya Uygarlığı döneminde yapılan 'Amintas Kaya Mezarı'nda' gerçekleşen toplantıda, tarihi mezarın önemine dikkat çekildi.

Amintas'tan kültür sanat öesajı verdiler
Amintas'tan kültür sanat öesajı verdiler
Bu içerik 3151 kez okundu.

Fethiye'de Amintas Kaya Mezarı'nı aşan başka eserin olmadığına vurgu yapan  Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komite Başkanı Mustafa Şıkman "Likya Uygarlığı döneminde küçük aletlerle, el işçiliği ile bu yontuyu yapmışlar. Bizim komite olarak vurgulamak istediğimiz, kültür ve sanatın bir ülke için vazgeçilmez olduğudur. Amintas Kaya Mezarı, Fethiye için muhteşem bir mirastır. Fethiye'de bu tip tarihi ve kültürel eserlerin daha çok yapılmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Fethiye Belediyesi, Fethiye Turizm, Tanıtım, Eğitim, Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV) ve Fethiye Otelciler Birliği'nin katkılarıyla (FETOB), Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komitesi tarafından düzenlenen 7. FUKSG, 7 Mayıs'ta başlıyor. 'Dünya Müzikleri Şenliği'nden, sokak sergilerine, karnaval tadındaki kortejle, söyleşi, yarışma ve daha birçok etkinliğin yer aldığı festivalin programı da tamamen netleşti. FUKSG Komite üyeleri de, festivali tanıtmak, daha çok kişiye ulaşmak için tanıtımlarına da başladı. FUKSG Komite üyeleri, festivale dikkat çekmek amacıyla Fethiye'nin en görkemli kültür mirası 'Amintas Kaya Mezarı'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komite Başkanı Mustafa Şıkman, komite üyeleri Fercan Akçin, Mine Sarmış Çaylak, Mehmet Yılmaz, Serdar Oğuz ve Bilge Thompson katıldı. M.Ö. 4. yüzyılda Likya Uygarlığı döneminde yapılan kaya mezarında gerçekleşen toplantıda, yüzyıllar öncesinde yapılan görkemli eserle, günümüz kültür ve sanatına mesaj verildi.

AMİNTAS'I AŞAN BAŞKA ESER YOK

Fethiye'de geçmiş altı yılda çok başarılı bir grafikle kültür ve sanat günlerini gerçekleştirdiklerini belirten Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komite Başkanı Mustafa Şıkman "Kültür ve sanat günlerimiz, bundan sonra artık festivale dönüşecek. Yıllardır yükselen başarılı bir grafikle etkinliklerimizi gerçekleştirdik. Festivalimiz, 7 Mayıs'ta ligde kalma mücadelesinden çıkacak olan Fethiyespor'un 81. kuruluş yıldönümü kutlamalarıyla başlayacak. Bu kutlama da bizler için oldukça heyecan verici bir açılış olacak. Toplantıyı Amintas Kaya Mezarı'nda yapmamamızın nedeni ise 'Kültür ve Sanat Festivali' diyoruz. Onun için Amintas Kaya Mezarı'nın önünde böyle bir açıklama yapmak istedik. Fethiye'de, baktığınız zaman Amintas'ı aşan başka eser yok. Likya döneminde küçük küçük aletlerle el işçiliği ile bu yontuyu yapmışlar. Estetik olarak son derece güzel, işlem olarak son derece zor. Fakat, Fethiye'de devamını hiçbir şekilde getirememişiz. Bizim dikkat çekmek istediğimiz konu, kültür ve sanatın gerçekten bir ülke için vazgeçilmez olduğudur. Bir ülkenin ilerlemiş olması, kültürünün, yaşayan insanların sanata olan düşkünlüğü ve sanatı yüceltmeleriyle doğru orantılıdır. O yüzden Likyalılar, bizden 3 bin yıl önce müthiş bir eser bırakmışlar, hiç olmazsa o eserleri geçebilecek daha iyi eserler yapılmasını diliyoruz" diye konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık