Çinli sinemacılar Fethiye'de

Fethiye Belediye Başkanı ve Demokrat Parti Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Kamuoyunun malumu 20 Mart’tan sonra seçim yasakları başladı. Bu tarihten itibaren artık anket sonuçlarına ilişkin herhangi bir belge veya yorum kamuoyuna açıklanamıyor. Basın yayın organlarıyla da bunlar söylenemiyor. Kendisine çok saygı duyduğum, akademisyen kimliğine de saygı duyduğum CHP Milletvekilimiz Sayın Nurettin Demir hocamız, Pazar günü Cumhuriyet Halk Partisi’nin proje tanıtım toplantısında, kendisi de Allah var birkaç defa git gel yaşayarak, ağzından bazı kelimeler çıkardı. Daha sonra bunun pişmanlığını yüz ifadeleriyle dile getirdi. Kendi siyasi partisinin kamuoyu araştırmalarında kendi partisinin yüzde 3 önde olduğunu ifade etti. Gönül arzu ederdi ki, bu ifadeleri hocam belgeleriyle paylaşsın. Bakın bizim daha önce kamuoyunda araştırmasını yaptığımız ve şuan yasak olduğu için açıklamadığım raporun ön kapağı budur. Kamuoyu araştırmalarını açıkladığınız zaman şirket adını, tüm doneleri, katılımcıları, görüşleri, yaptırmış olduğunuz anketin faturasını kamuoyuna ibraz etmek zorundasınız. Aksi takdirde suç işlersiniz. Ben hocamı şikayet gibi bir şey aklımdan dahi geçmez. Ancak profesör ve akademisyen kimliği ile tanıdığımız hocamızın Allah var, bu tip hatalara düşmemesini yeğlerdim”

Çinli sinemacılar Fethiye'de
Çinli sinemacılar Fethiye'de
Bu içerik 3192 kez okundu.

Oscar ödüllü Avustralyalı aktör Russell Crowe'un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 'The Water Diviner' filminin final çekimlerine ev sahipliği yapan Fethiye, bu kez Çinli yapım şirketi tarafından film platosu olarak kullanılacak. Çinli yapım şirketi Beijing Sky-River Wander Film-Video Culture tarafından çekilecek 'Love, But Not Love'un çekimleri, Eylül ayında başlayacak. Çinli kadın yazar Hu Bo'nun daha önce dizi olarak çekilen 'Love, But Not Love' adlı aşk romanından sinemaya uyarlanan film, Çinlilerin tüm dikkatini Türkiye ve özelinde Fethiye'ye çekecek. Filmin çekimleri, Fethiye'den başlayıp Antalya'ya uzanan 509 kilometrelik tarihi ve doğan güzellikleriyle ünlü Likya Yolu'nda yapılacak ve Fethiye'de devam edecek. Senarist Wang Xuan, yardımcı yapımcı ve yardımcı senarist Chi Zhi Hong, oyuncu ve yardımcı senarist Hu Ming Wu, filmin çekileceği Likya Yolu'nda incelemelerde bulundu. Yapım ekibi, Toroslar Doğa Sporları Kulübü'nün yol göstericiliğinde ilçedeki tarihi ve turistik alanları da gezdi. Babadağ'ın eteklerinden Ölüdeniz'i izledikten sonra Kayaköy'e gelen ekip, Gemile Koyu'nu ziyaret etti. Amintas Kaya Mezarları ve Çalış Plajı'nda çekim yapılabilecek alanları inceleyen ekip, bu sırada fotoğraf çekti. Fethiye'nin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzelliklerinin de ön plana çıkacağı çekimlerde, turistik alanlar kullanılacak. 


TÜRKİYE'NİN TANIMI AÇISINDAN ÖNEMLİ


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pekin Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin destek verdiği filmin dünyaca ünlü festivallere gönderileceğini belirten yapımcılardan Levent Uluçer, ilk defa bir Çin filminin Türkiye'de çekileceğini söyledi. Likya Yolu'nda yapılan incelemede ellerinde fazlasıyla veri olduğunu gördüklerini anlatan Uluçer, "bir aşk filmi, ancak Türkiye'nin tanıtımı açısından farklı bölgelerde çekimler yapabiliriz. Kapadokya ya da İstanbul'da çekimler yapılabilir. Antalya'da lüks bir merkezde yemek yiyebilir mesela genç çiftimiz. Şu an ön hazırlık gezisi yapıyoruz. Senaryo için burada bulunuyoruz. Muhtemelen 1-2 ay içerisinde senaryo bitecek ve her şey daha fazla netleşecek" dedi.


Filmin Çin'de bulunan internet uygulamaları üzerinden 3-4 yıl içerisinde 50 milyona yakın insana ulaşmasını beklediklerini dile getiren Uluçer, kısa sürede Türkiye nüfusunun üzerinde insanın filmi izlemesini beklediklerini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık