Advert
Mayamıza Dönelim
Yusuf Ziya Hıra

Mayamıza Dönelim

Bu içerik 76931 kez okundu.

Yaşadığımız çağ insanımızı kirletti. İnsan denen varlık bir çok evrelerden geçerek, yaşamı ve kendisini deneyimleyerek inanılmaz bir süreçten geçti. Yaşananlar ve aldığı eğitimler kendisine çeki düzen vermek için yeterli gelmedi. Her ne yaparsa yapsın, insan doğasına uygun davranmamakla birlikte, yine doğada birlikte yaşadığı tüm canlıların içerisinde en vahşi olanı. En iyi eğitimli, en bilgili olanı insanlığı ortadan kaldıracak buluşlar yapıyor. İnsan sağlığını korumak için çalışmak varken, insanlığı akla hayale gelmeyecek mikroplarla buluşturuyorlar. Son bir kaç aydır okuduğum kitaplar iyice midemi bulandırdı. Dünya gıda tröstleri var. Tam terörist desek yeri vardır. Bütün dünya canlılarını planlı bir şekilde zehirliyorlar. Yapabileceğimiz hiç bir şey yok. Elimizle oy verdiğimiz, bizi yönetmesini istediğimiz insanlarda bunların tuzaklarına düşerek onların istedikleri kararları çıkartarak, yarınlarımızı yok ediyorlar.

Önceleri yorumlama şansımız olan bazı kadim değerler vardı. Yeni çağda metabolizma çökertilince, artık onları da anlamaktan ve idrak etmekten uzaklaştık. Neydi o değerlerimiz? İyi insan ne demekti? İyi insan hangi özellikleri taşırsa iyi olurdu? Aşağıda belirttiğim maddeleri hem okuyalım, hem de gözümüzü kapatarak bu özelliklerden hangisi bizde mevcut, samimi bir test yapalım. Doğasına uygun insan nasıldır?

*Hayvan severdir.

*Gıybet yapmaz.

*Şükür halindedir.

*Vicdanlıdır.

*Sabırlıdır.

*Kibardır.

*Saygılıdır.

*Temizlik imandan gelir ilkesine uyarak bulunduğu ortamları kirletmekten kaçınır. Beden temizliğine de önem verir.

*Dalga geçmez.

*İsraf yapmaz.

*Yalandan kaçar.

*Helali haramı bilir.

*Ahlaklıdır.

*Kibirlenmez. Kendinden büyük Allah olduğunu bilir.

*Bencil davranmaz.

*Doğayı ve Allah’ın ona verdiği bedeni korur.

*İnsanların ayıbını ulu orta söylemez, üstünü örter.

*Allah rızasını kazanmak için dünyevi hayatını buna uydurur.

*Olaylara akılcı ve mantıklı bir anlayışla yaklaşır. Çünkü Allah aklımızı kullanmamızı söyler.

Hem inançlı hem de farklı düşünce ve yaşam tarzına sahip olanların insanla ilgili ortak değerleri bunlardır. Daha bir çok şey söylenebilir. Önemli olan yukarıda yazılanların neresinde olduğumuza sağlıklı karar verebilmek gerekiyor.

Bizler büyük bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bellek ve algı lotlarımız tarumar edildi. Uğruna her şeyi göze alabileceğimiz bir çok değer, şimdi çok sıradan hale geldi. Günlük yaşamımızda bizi biz yapan ve en çok kafa yorduğumuz şeylere bir bakın, ne kadar sığ şeylerle uğraştığımızı görürsünüz. Bizi bu kadim değerlerden uzaklaştıran şeyler nelerdir dediğimiz zaman, neler yok ki, sorusu akla geliyor. Toplumları o kadar kimliksizleştirdiler ki, kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, hangi amaca dönük yaşadığımızı söyleyebilecek ve bunun içini dolduracak gerekçelerimiz kalmadı. Hepimiz iflah olmaz bir ego savaşının içerisindeyiz. Psikolojimizi darmadağın eden nedenlere baktığımızda, inanılması güç şeyler ortaya çıkıyor. Bilinç altına atılan binlerce hezeyan, yaşamımızı karartacak travmalar olarak olmadık zamanda karşımıza çıkıveriyor. Bunlardan nasıl kurtulacağımız aslında belli ama bir türlü kendi gerçeğimize dönemiyoruz.

SEVGİYLE KALIN.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık