Advert
Gelişimin Vahşet Tablosu
Deniz Gültekin

Gelişimin Vahşet Tablosu

Bu içerik 76993 kez okundu.

Meraba sevgili okurlar. Uzun bir aradan sonra yeniden sizlerle buluşmanın heyecanı büyük içimde. Öncelikle sevgili gazeteci arkadaşım Fatih YILMAZ’a bu buluşmaya vesile olduğu için teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Nereden başlasam, nasıl anlatsam... Yazacak onca konu varken kalemim yine kadın cinayetlerinde takılıp kalıyor. Araştırmalar cinayetlerin ve cinsel istismarların gittikçe artış gösterdiği yönünde. Aklım almıyor. Gelişiyor muyuz, vahşileşiyor muyuz ? Ya da gelişimin bir parçası mı vahşilik ! Çözemiyorum.

25 kasım 2017’de ntv.com tarafından yayınlanan bir habere göre 8 yılda en az 1915 kadının öldürüldüğü yönünde. Faillerinin %50’si kurbanların kocası ya da erkek arkadaşı. En az 396 cinayet ayrılık ve ya boşanma aşamasında gerçekleşiyor. 355 cinayetin öncesinde kadınlar şiddet, taciz ve ya tehdide maruz kalıyor. En 237 cinayet, kadınların güvenlik endişesiyle resmi bir başvuruda bulunduğu halde ! Büyük bir güvenlik açığı ve duyarsızlık yaşandığı ortada.

2010’dan bu yana İstanbul’da 261,

İzmir’de 139,

Ankara’da 105,

Adana’da 102,

Gaziantep’te 88,

Antalya’da 81 kadın cinayeti işlendi.

Son 8 yılda kadın cinayeti haberinin yaşanmadığı tek il Bayburt.

En az sayıda cinayet haberi ise Artvin, Karabük, Gümüşhane,Tunceli ve Bingöl.

Bu oranların sebebi doğru saptanır ve akılcı uygulamalar sağlanabilirse, her ilin Bayburt’un taşıdığı bu onura nail olabileceği umudunu taşıyorum.

Hürrüyet.com’un bu konuyla ilgili paylaşımında, nüfusu yoğun, kontrolsüz göç alan bölgelerde cinayetlerin arttığı, küçük il ve ilçelerde, az göç alan bölgelerde ise azaldığı tespiti yer almakta.

Tabi son yıllarda çocuk istismarı ve hayvanlara karşı işkence haberlerinin de yoğunluğunu göz önüne alırsak, yalnızca kadına yönelik bir şiddet artışının olmadığını görmüş oluruz.

Kadına, erkeğe, çocuğa, hayvana ve doğaya. Tabir-i caiz ise kıpırdayan her şeye...

Derinlemesine inilmesi gereken bu konuyu şimdilik sadece edindiğim bilgileri sizinle paylaşarak geçiştiriyorum. Aksi taktirde ne kalem yeter, ne sayfalar. Önerilerinizi, şikayetlerinizi ve hatta konulara dair fikirlerinizi d.g.koseyazisi@gmail.com adresime yolladığınız taktirde sadece kendi sesim değil aynı zamanda sizin de sesiniz olacağım.

“ Ne zaman bir kadın, kendisi için ayağa kalkarsa,

Aslında tüm kadınlar için ayağa kalkar “ demiş Maya ANGELOU.

Ben, kendi için ayağa kalkan KADINın aslında TÜM CANLILAR için kalkmış olacağını düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık