Fethiye'nin Fedakar İnsanları
Yusuf Ziya Hıra

Fethiye'nin Fedakar İnsanları

Bu içerik 772 kez okundu.

Ekonomi denince akla önce para gelir. Parayla yapılan her türlü alışveriş, ekonomik işleyiştir. Bu süreç karşılıklılık esasına göre çalışır. Bu ülkeler içinde, yerli ve yabancı şirketler içinde aynıdır. Küçük bir beldede insanların kendi arasında yaptığı alışveriş de karşılıklılık esasına göredir. Birbirini dengeleyen iktisadi süreç devam ettiği sürece, burada ekonomik dişlilerin hareketi ve yarattığı katma değer ortaya çıkar. Mekanizmanın teorisi ve pratiği aslında paradır. Paranın hareketi güvene dayalıdır. Güven ortamının olmadığı yerde para olmaz. Paranın olmadığı yerde de ekonomi olmaz. Ekonomik koşulların hayata geçmediği yerde huzur olmaz. Huzurun olmadığı yerde de yaşam olmaz. Demem odur ki, her şey ekonomik çarkın işletilmesine endeksli.

Şimdi gelelim bu çarkı her şeye rağmen işletmeye çalışan insanlarımızdan ve bazı kurumlarımızdan biraz söz edelim.

Fethiye’nin ekonomik çarkı üç sektöre endekslenmiş vaziyette. Birincisi turizm. İkincisi tarım ve üçüncüsü inşaat. Bu üç sektörün yarattığı değer, Fethiye’mizin varlığını ve iddiasını sürdürebilmek için geçerli olan en önemli üç faktör.

Turizm alanında hizmet veren ve dünyanın en güzel turizm beldelerinden biri olan ilçemiz, konaklama kalitesiyle, alternatif turizm çeşitliliği ile gelebileceği en güzel yere gelmiş vaziyette.

Bu sürece nasıl gelindiğini yaklaşık olarak otuz yıldır bu sektöre hizmet verenlerden biri olarak yaşanan süreci yakından bilenlerden biriyim. Ülke ekonomisinin ağır şartlarında bile Fethiye’miz ülkenin refah düzeyi yüksek en özel beldelerinden biri olarak kalmayı başarabilen nadide yerlerden biri. Aslında yapılan çalışmaların ve bugüne kadar yaşanılan zorlu sürecin keşke kayıtlarını tutabilseydik. Yeni nesil tüm yokluklara rağmen bu beldede yaşayan insanların kendi ilçelerinin turizm değerlerini tanıtabilmek için neler yaptıklarını en azından unutmamış olurlardı.

Tesislerde binlerce insanımız çalışıyor. Binlerce personelin aldığı maaş ilçe esnafının en önemli gelir kapılarından biri. Maaşını alan alışveriş yaparak paranın burada kalmasını sağlıyor. Uzun lafın kısası, ekonomik döngü kendiliğinden otomatik olarak çalışmaya devam ediyor.

Birde diğer sektörler var. Turizm tesislerinde kullanılan tarımsal ürünler ve diğer sanayi ürünlerini satan ve geçimini bundan temin eden esnafımızı düşünün, demek ki bizi ayakta tutan bir numaralı sektör turizm. Bu sektörün gelişip büyümesine katkı veren kurum ve kuruluşların yıllardır yaptığı çalışmaları ve bıkmadan usanmadan hazırlandıkları turizm fuarlarını hatırlayın. Yapılan fedakarlık yazmaya kalksak sayfalara sığmaz

Turizm tesislerinin ve sahiplerinin varlığı hepimizin yaşam kaynağı sevgili dostlar. Bu sektörün ayakta kalabilmesi için yıllardır yurt içinde ve yurt dışında koşuşturan Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, Otelciler Derneği, Ölüdeniz Turizm Kooperatifi, Fethiye Belediyesi, Fethiye Kaymakamlığı, TÜRSAB ve benzeri tüm sivil toplum kuruluşlarının sektörün canlı kalabilmesi için inanılmaz fedakarlıklar yaptığını unutmamamız ve unutturmamamız gerekiyor.

Nice başkanlar, nice yöneticiler geldi geçti bu süreçte. Kimileri rahmete kavuştu, kimileri yaşamak için mücadele veriyor ve aramızdalar. Bu gizli kahramanları yolda gördüğünüzde yolunuzdan sapmayın ve selam verin. Eğer emekliyseniz ya da çalışmaya devam ediyorsanız bu insanlar sayesinde olduğunu unutmayın. Bana ne Fethiye’nin turizmi deselerdi, bugün çoğumuz işsiz, çoğumuz bakıma muhtaç insanlar olarak yaşamaya çalışıyor olan birer birey olarak kalırdık. Burada amaç ne? Bu gerçek kahramanlar unutulmasın. “Bana ne kardeşim, adam para kazanmak için yapmış bunca çalışmayı diye düşünebilirsiniz”. Ama şunu unutmayalım; bu adamların parası zaten her zaman vardı. İsteselerdi tefecilik yaparak insanların kanını emen kenelere dönebilirlerdi. Öyle yapmadılar. Birlikte kazanalım diyerek yılmadan yorulmadan yıllarca hizmet ürettiler. Bu çok değerli yatırımcılarımızı başka bir yazımda isimleriyle birlikte yeniden karşınızda olacağım, şimdilik  SEVGİYLE KALIN.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu