BEŞKAZA ÜNİVERSİTESİ
Yusuf Ziya Hıra

BEŞKAZA ÜNİVERSİTESİ

Bu içerik 1038 kez okundu.

Bu sürece nasıl gelindi, kimler elini taşın altına koydu, kimler bu işi hadi canım sende diyerek engellemeye koyuldu, uzun lafın kısası, hepsini yazmaya kalksam can sıkıcı bir sürü şeyler moralinizi bozabilir. Bende dünde kalanların hiç birini yeniden hatırlatmak istemiyorum. Biz artık yarınlara bakalım.

Biz bu fakülte girişimlerinin öncesine giderek bu işe katkı verenlerden söze başlayalım. İlde bulunan bir üniversitenin rektörü kendi yörenizin çocuğu olursa, bu rektör aynı zamanda işin başındayken kendi yöreme birkaç eser bırakmalıyım, yarın emekli olup geldiğimde bu insanların yüzüne nasıl bakarım düşüncesine sahipse, işin en zor tarafı halledilmiş oluyor.

Yine şanslı olduğumuz bir hocamız daha var. İşletme fakültemizin dekanı Sayın Erdoğan KAVCAR hocamız. O da Yörenin çocuğu. Rektör ve Dekan el ele vererek bakın bir süreci nereye taşıdılar

Rektör Sayın HARMANDAR daha birkaç yıl önce Fethiye’nin etkili insanlarını bilgilendirerek yüksek eğitimle ilgili lobi faaliyetlerinin ilçede başlatılmasını istiyor. Burada amaç; herkesi bu işin içine dahil  etmek, fakülte düzeyinde eğitim kurumlarının Fethiye için gerekliliğine inandırmak. Çalışmalar önce kişiler nezdinde başlatılarak, bu talebin daha geniş tabanlı alanlara yayılması sağlanarak kurumsal bir ihtiyaç haline dönüştürülmesi isteniyordu.

Bu süreç beklenildiğinden çok daha da hızlı gelişerek, bireylerin talepleri olması alanından, kurumların sahip çıkması alanına taşınıvermiş olması, bütün Fethiye’nin fakülte konusunda mutlak kabul görmüş anlamı çıkıyordu.

Öncelikle işe Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası el attı. Oda yönetimi ve başkanının bu işe inanmış olması işi daha da hızlandırdı. Fethiye’de yapılacak olan fakültelerin gelecekte Fethiye Üniversitesine dönüşmesinin daha kolay olacağı, yörenin fakültelerle birlikte bir üniversite hayalinin gerçekleşmesiyle yüksek eğitimin Fethiye’ye çok şeyler kazandıracağı herkese anlatıldı. Ekonomik olarak yaşanacak olası sıkıntılarda oda yönetimi taşın altına elini koyacağını söyleyince, işler birden ideal olmaktan çıkıp, proje alanına dönüşüverdi. Daha birkaç yıl önce Ticaret Odası Başkanı Sayın Akif ARICAN, kapı kapı dolaşarak işleyen süreçle ilgili herkesi nasıl bilgilendirdiğini, fakülte ihtiyacının karşılanmasıyla Fethiye’nin daha da çıtayı yükselteceğini, Fethiyelilere anlatırken duyduğu heyecanı   hâla hatırlıyorum.

Bu süreç devam ederken fakültelerin Fethiye yerleşkesinde konumlandırılması için en önemli kurumlarından biri Fethiye Belediyesiydi. Ne yapacaktı? Destek verecek mi, vermeyecek mi derken, Başkan, siz elinizi taşın altına sokacaksanız bizde bu işe gövdemizi koyarız diyerek, bu sürecin hızlanmasına en büyük desteği koyuverdi. Geçen hafta açılan ek bina da işte bu sürecin eseri.

Projelerin Ankara’ya gidip gelmesi, defalarca değiştirilmesi, yerlerinin geleceğe dönük daha büyük alanlarda olması düşüncesi, çizilen projeler, değiştirilen haritalar, paftalar parseller derken ormanın içerisinde mükemmel bir fakülte eğitim vermeye başladı bile. Projelerin değişmesi, Bakanlıklar arasında dokunan diplomasi mekiğinde Fethiye’nin eski iş adamlarından Asım DURAN beyefendinin katkılarını da unutmamak gerekir. Gönüllü kurye olarak hiçbir maddi beklenti içerisine girmeden aylarca Ankara’ya gidip gelerek bu fakültelerin yerleriyle ilgili değişimlerde inanılmaz katkıları olmuştur. Bu günkü yeni Emniyet Müdürlüğü binası bile bu kardeşimizin özel girişimleri sayesinde olduğunu belki Fethiye’de bilen on kişiden biriyim.

Şimdi Fakültemizin yeni blokları açılmaya başladı. Yaklaşık olarak 1500 öğrencisi olan Fethiye İşletme Fakültesinin gelecekte çok daha büyük sayılara ulaşarak bu ülkenin yüz akı olacak fakültelerinin arasına girecek. Gönülden temennimiz bu.

Ben buradan bu fakültenin en başından itibaren Fethiye’miz için planlanmasında ve bugünkü halini almasında emeği geçen ve burada adını yazmadığımız herkese tüm Fethiyeliler olarak teşekkür etmek istiyorum. Ek hizmet binası Fethiye Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen bu fakültenin gelecekte büyük bir yerleşkeye dönüşerek,  Fethiye Üniversitesi adıyla eğitim hizmeti vereceği günlerin özlemiyle, bütün hocalarımıza ve öğrencilerimize buradan saygı ve selamlarımı gönderiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık