Fethiye Siyaseti
Yusuf Ziya Hıra

Fethiye Siyaseti

Bu içerik 1465 kez okundu.

Bir kaç yıl önce yazdığım yazılarda federalizme doğru, başkanlık sistemi, otonom yönetimler ve muhtariyet gibi taleplerin konuşulup değerlendirildiğinden bahsetmiştim. Bunların içerisinden de tek adamlı başkanlık sistemine geçişi ve yerel yönetimlerle ilgili özerklik ifadeleri içeren yazılar yazmıştım. Aynı süreç devam ediyor.

Önce köy ve belde belediyeler kaldırılarak mahalleye dönüştürüldü, önümüzdeki seçimde de ilçe belediyeler kalkacak diye geçen hafta bir makale yazmıştım. Birçok okurum ilçe belediyelerin kaldırılmasının mantıksız olduğunu, hizmetlerin aksayacağı eleştirilerini getirirlerken, bende AB de yapılan yerel yönetimlere özerklik imzalarını hatırlattım. Neyse biz artık bunları tartışmayalım ve önümüze bakalım deyip işi Fethiye siyasetine getirelim.

Fethiye önümüzdeki aylarda fokurdamaya başlayacak. Herkes adaylık peşinde koştururken, iktidar partisinin hangi senaryoları önümüze koyacağını şimdiden kestirmemiz biraz zor. Öncelikle OHAL kalkmadan nasıl bir sürece gireceğimizle ilgili net bir şeyler söyleyemiyoruz. Ama bilinen bir gerçek var, önümüzdeki seçimlerde en popüler aday yine Fethiye belediye başkanı.

Şahsi çalışmaları ve oluşturduğu kamuoyuyla Fethiye’nin il beklentisini inanılmaz derecede yükseltti. Eğer gelecek seçimlerde bütün şehir adı altında mevcut illerle ilgili bir uygulamaya gidilecek olursa, Fethiye’nin il olma şansı inanılmaz derecede yükselmiş vaziyette. Gittiğimiz her yerde, ilgili olsun ya da olmasın herkesin sorduğu ilk soru, Fethiye ne zaman il olacak sorusu karşımıza çıkıyor. Demek ki yapılan kampanyalar ve il talepleri ile ilgili çalışmalar adrese teslim bir iş olmuş vaziyette. Eğer bu talep gerçekleşirse, Fethiye Belediye Başkanının bunda çok büyük payı olacak.

Şimdi geçelim diğer gelişmelere;

Yeni kurulan bir parti siyaset yaşamına ilk adımını attı. İYİ PARTİ adıyla kurulan yeni siyasi hareket önümüzdeki günlerde ne yapacak, ya da ne yapamayacak göreceğiz. Benim fikrim bekleyip görmek. Etrafımızda gördüğümüz ve bizden olduğunu bildiğimiz her arkadaşımla İYİ PARTİ hakkında istişareler yapıyoruz, aldığımız cevaplar dur bakalım bekleyip görelim diyenler çoğunlukta. Eldeki verilere göre değerlendirdiğimizde tüm siyaset dengeleri allak bullak olabilir, ya da tam tersi. Başka bir gerçek var; Sokakta her iki kişiden biri, İYİ PARTİ sürpriz yapacak demeye başlamış bile.

Önümüzdeki günlerde her şeyin rengi daha çok ortaya çıktığında o zaman yeni bir değerlendirme elbette ki tekrar yapacağız. Ancak sokağın sesi benim tezimi sürekli yükselteceğe benziyor. İlçeler kalkıyor tezimiz gerçekleşirse, bir de il olursak, Fethiye’nin tek adayı olur haberiniz olsun. O da mevcut belediye Başkanıdır. Herkes diyecek ki bu işin mimarı Behçet SAATCI’dır, il belediye başkan adaylığı hakkı da onundur diyeceklerdir. Bizim Fethiye siyasetinin bundan sonraki seyri biraz daha dalgalı olacak. Durumu en net olan şimdilik belli. Diğer siyasi partilerin durumu biraz kritik. Mesela CHP. Son dakikaya kadar yine adayı belli olmayacak. Bu da yine seçim kaybına sebep olacak. İktidar partisinin durumu geçen seferden daha kötü. Bu sefer ortada ben varım diyecek adam yok. SEVGİYLE KALIN.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık