Kayaköy'ün Yorgun Ağaçları
Işık Taban

Kayaköy'ün Yorgun Ağaçları

Bu içerik 1810 kez okundu.

Bu yıl menekiç ( menengiç) ağaçları da menekiç sakızı yapmak için ağaçların gövdesine çentik atıp ağacın dibine serdikleri külde akmalı sıvının birikmesini bekleyen köylü kadınların sayısı da bir önceki yıla göre daha azaldı.  

Muhtemelen bir on sene sonra yüz yıllardır sürdürülen bu gelenek unutulacak.

Kaya Köyü’nün bir türlü sonuçlandırılamayan “ Koruma Amaçlı İmar Planı “

nedeni ile bu köyde zaten korunacak bir şey kalmıyor.

Yasalar, yaşayanların sorunlarını çözmek için değil çözümsüz hale getirip insanları bezdirerek ellerindekileri satmaya zorlamak için kullanılıyor, özeti özeti budur.

Bu satırlarda defalarca tekrarladım;

Sayın Atilla Olgun’un da…Zaten 1/25000’lik Planda var. Diyerek hatırlattığı yapılaşma koşullarını “ Koruma Amaçlı İmar Planı “ haline getirmek çok mu zordur?

Kurumlar anlaşamıyorsa, Torbalar içinde çıkarılan KHK lerden birisine ekleyerek bir kurumu yetkili kılın olsun bitsin.

Çözümsüzlük ve belirsizlik yerel yöneticilerin de işine geliyor, onlarda   “Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı “ bekliyorlar.

Ama ihtiyaçlar ve zamanın yıpratıcı gücü beklemiyor.

Var olan imar sorununa bir de “ Arazi Toplulaştırması “ uygulaması eklenenice Kaya Köyünde son bir yıldır veraset yolu ile intikaller bile yapılamıyor, insanlar çözümsüzlükleri ile başbaşalar.

Bu şehrin yerel yöneticileri ve vekilleri bir araya gelip Çevre ve Şehircilik Bakanlığını zorlamadan bu sorun çözülecek gibi de görünmüyor.

Bu boş vermişlik içinde her şey yavaş yavaş yok oluyor.

Levissi’de ki kaderine terk edilmiş evler, bu köyle özdeşleşmiş yorgun ağaçlar, yerel ürünler, yapılış ritüelleri her şey yok oluyor.

Bu yok oluşa direnmenin tek yolu yerel yönetimlerin öncülüğünde bir yerlerden başlamaktır diye çok yazdım.

Kamu mülkiyetindeki yapıların tahsis işlemi uzun ve zorsa hiç değilse bölgedeki özel mülkiyetlerden uzun süreli kiralama yolu ile restorasyonlar yapılabilir, bu kira süreleri içinde de yapılarda; Kaya İnciri’nin, Menekiç Sakızı’nın, Nar Ekisi’nin, Pekmezi’nin geleneksel yapılış biçimleri ile yapımıda yaşatılarak, ürün satışları yapılabilir, ürünler satıldıkça yorgun incir ağaçları, menekiç ağaçları, nar ağaçları da gençleştirilecektir, Belediye Şirketleri de bu işleri yaparken bürokrasinin hantallığına takılmadan, daha kısa sürede iş yapabilmek için vardır. Önerim,

  • Kim uğraşıcak? .Yanıt buldu.

Bu günlerde; görüyoruz ki; Aile İşletmeleri söz konusu olunca uğraşılıyormuş.

Geri ödemesiz kredi, TOKİ Kredileri de bulunabiliyormuş.

Peki bu güne kadar Fethiye Belediyesi bu örnek yapılardan hiç değilse bir ya da iki tane neden restore edip, Kaya Köyü ve köylüsü için kullanmadı?

Kaya Köyü Doğasıyla, tarihiyle, kültürü ile Evrensel bir hazinedir.

Ancak; Bu hazinenin özgün değerlerinin elmas yüzük taşları gibi tek tek işlenmesi, parlatılması ile UNESCO Dünya Mirası Listesine aday olunabilir ve ancak bu süreç sayesinde Kaya Köyü Korunur ve yaşayanları da bu değerlerin pazarlanmasından eşit pay alabilirler.

Yorgun duvarlar, ağaçlar, geleneksel ritüeller unutuldukça bu köyde yok oluyor, sıradanlaşıyor….

Kimin umurunda?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık