Demokrasi Ençok da Kadınlar ve Şehirler İçin Gereklidir
Işık Taban

Demokrasi Ençok da Kadınlar ve Şehirler İçin Gereklidir

Bu içerik 1601 kez okundu.

Çoğunlukla yaşadığım şehre dair yazıyorum.

Bu nedenle zaman zaman dostlarımdan, ülke gündemine ilişkin de düşüncelerinizi öğrenmek isteriz dönüşleri alıyorum.

Ülke gündemindeki konularla ilgili olarak benden çok daha yetkin onlarca isim yazıyor ve konuşuyor zaten diye düşünüyorum.

Ama; 16 Nisan da oylanacak Anayasa değişikliği önerisi ülke gündemine ilişkin  olsa da en çok da kadınları ve şehirleri etkileyecek sonuçları olan bir konu.

Günlerdir tartışılan “ Tek Adam Rejimi mi, değil mi? “ sorularının cevabını onlarca kere değişik anlatımları ile dinledik ama hayatlarımıza uzanan sonuçlarını görmeden pek önemsemiyoruz gibi geliyor bana.

TBMM de kaç milletvekili olacağı, Yargı bağımsızlığı, denetimsiz otorite…..tartışmalarını hep başka ülkelerin sorunları gibi dinliyoruz.

Oysa; Bütün bunların tam karşılığı günlük hayatlarımıza yansıyor ve en çok da kadınların, şehirlerin kuşatılmışlığına itiraz haklarımız elimizden alınıyor.

Diğer unsurları uzun uzun anlatıldı, yazıldı ama şehirlere müdahelenin önünü nasıl açtığı pek anlatılmadı, önümüze getirilen Anayasa değişikliği teklifin de açıkca göremesek de bu değişiklik şehirleri de savunmasız bırakıyor.

On beş yıldır tek başına iktidar olan bir kadro neleri, neden yapamamıştır? Diye soruyoruz ya…..

Şehirlerin, özellikle de kamu arazilerinin yağmalanmasıyla doğan büyük rant’ın paylaşımı ile sağlanan ebedi iktidarın sürdürülmesi sırasında bazen meslek odalarının itirazı ile yargıdan dönen idari kararlarla, bazen de parkına, yeşil alanına sahip çıkan kent paydaşları ile paylaşım düzeni tümden engellenemese bile geciktirildi ve bu durum tek karar vericinin elbette çok canını sıktı.

Oylayacağımız bu Anayasa Değişikliği ile bu engeller kaldırılıyor, şehirlere karşı her türlü müdahelenin önü tamamen açılıyor.

Yargıyı dizayn eden, yürütmeyi tek başına atayan ve görevden alan, “ Çapulcuları “ bir OHAL Kararnamesi ile engelleyebilen Cumhurbaşkanı’nı kim tutabilir?

Kadınlara uygun görülen görevler malum zaten;

Evde oturup üç hatta beş çocuğa baksın, elinin hamuru ile erkek işine karışmasın.

Eyyyyy Kadınlar….Erkek egemen siyaset ve onun kurduğu düzen içinde ne işiniz var?

Ama; İmzaladığınız Uluslar arası sözleşmeler var, kadın haklarını korumak adına çıkardığınız yasalar var ve sadece yasa metninde yazılı olması yetmiyor onları uygulanır hale getirilmesini sağlayacak daha fazla kadı seçilmişe ve yöneticiye ihtiyaç var derseniz…..

Siyasi Partilerin kadın kotaları var lütfedip” efendisi olan kadınları “

seçilebilir sıralara koyuyoruz zaten cevabını alırsınız.

Şehirlerin ve Kadınların demokratik temsil hakları eksildikçe savunmasız kalacaklar.

16 Nisan Pazar günü bu ülkede yaşayan ve 80 Milyonun %49,5’unu oluşturan 39,6 Milyon kadın bağımsız kaderi için oy verecek ve sonucunda ya demokratik haklarına sahip çıkacak ya da en ağır faturayı ödemeye razı olacak…..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık