Evet, Hayır Üzerinden Koparılan Yaygara

Evet, Hayır Üzerinden Koparılan Yaygara

Bu içerik 562 kez okundu.

Gerek İktidar kanadı ve gerekse muhalefet  kanadı   kendi pencerelerinden  halka neden ‘ EVET’ neden ‘ HAYIR’ oyu vermeleri  gerektiği hususunda halkı ikna etmeye çalışıyorlar. Buraya kadar gerek iktidar partisinin ve gerekse muhalefetin özgür bir şekilde görüş bildirmesinde  ve kendi görüşleri doğrultusunda halkı ikna etme çabalarında bir sakınca yoktur.

Benim esas değinmek istediğim konu ise, demokratik yöntemlerle iktidara talip olan, demokrasiye inandığını söyleyen, seçimle gelen parlamentonun 35 yıllık bir  ‘ DARBE ANAYASI‘nı değiştirememiş olması, ‘ DARBE ANAYASASI’ na milleti mahkum etmesi  izahı güç bir durumdur; aynı zamanda da partilerin ve parlamentonun ayıbıdır.

Öbür yönüyle de gerek iktidar ve gerekse muhalefetin bir araya gelip, ülkenin ihtiyacını karşılayacak, halkımızı, milletimizi çağdaş ülkeler seviyesine çıkaracak ,  makul bir anayasa değişikliği paketi üzerinde anlaşamamış olmaları da hem demokrasimizin ve hem de siyasal partilerin büyük bir ayıbıdır.

Ne hikmetse bu topraklarda  ‘ İKTİDAR İLE MUHALEFET’  uzlaşma kültürüne dair bir ışık yakmamıştır çoğu zaman;özellikle Anayasa değişikliği gibi önemli konularda. Yukarıdaki bu uzlaşmaz tutum ve davranış partilerin tabanlarına da yansımış, zaman zaman gerginlikler üzüntü verici seviyeye varmıştır.Bu durumun en güzel örneği 1980 yılı öncesi sokak olaylarıdır.

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan ‘ REFERANDUM’ da Ak Parti ile MHP baştan itibaren  ‘ EVET’ kulvarında birlikte mücadele etmekte, CHP ile HDP ise, baştan itibaren ‘ HAYIR’ cephesinde mücadele etmektedirler.  ‘ EVET’  cephesine bin bir tereddütten sonra  son anda  BBP de katıldı.  Fazilet partisi ise, iki cami arasında gelip giden beynamaz misali bir türlü ne yapacağına karar veremedi.

Özellikle İktidar partisi ve MHP, ‘ HAYIR’cıları eleştirirken,  PKK’ nın, FETÖ’nün, HDP’ nin  ve bilimum illegal örgütlerin  HAYIR’cı olduğunu söyleyerek muhalefeti köşeye sıkıştırmakta, ‘REFERANDUM’ dan ‘EVET ÇIKMASI’  halinde ülkenin çok daha iyi bir duruma geleceğini, artık bir daha koalisyonlar dönemine dönülmeyeceğini, ülkede bir çok işin çok daha hızlı bir şekilde yapılacağını, bürokrasinin devre dışı kalacağını,  muhalefet ise, rejimin değişeceğini, parlamentonun devre dışı kalacağını, yargının bağımsızlığını kaybedeceğini, ülkenin  ‘ TEK ADAMLIĞA’ doğru gideceğini  beyan etmekteler, her şeyin tek adamın eline geçeceğini , kısaca ‘ ÜLKENİN DİKTATÖRLÜĞE DOĞRU GİDECEĞİNİ’  iddia etmekteler.  

Bir Anayasa değişikliğinde bu kadar uç noktalarda fikir beyan eden  iktidar ve  muhalefetten bir taraf yalan söylemekte ya da hakikati çarpıtmaktadır, ama, acaba hangi taraf gerçekten milletten gerçeği gizleyip  milletin gözünün içine baka baka yalan söylemektedir?

İnşallah,  önümüzdeki  yazılarımızda da  Anayasada hangi değişiklikleri oylayacağız?Mmuhalefetin iddia ettiği gibi gerçekten bir rejim tehlikesi var mı?Ülke diktatörlüğe mi gider? Bütün bunları önümüzdeki yazılarda izah etmeye çalışacağız siz değerli okurlarımıza. 

Sevgi ve muhabbetle kalın değerli okurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samanlık koyu halkın koyu oldu; tamamen ücretsiz
Samanlık koyu halkın koyu oldu; tamamen ücretsiz
Körfez'de görülen balina heyecana neden oldu
Körfez'de görülen balina heyecana neden oldu