Dumrul Tüneli

Dumrul Tüneli

Bu içerik 2047 kez okundu.

Zigana Tüneli Trabzon ile Gümüşhane’yi birbirine bağlar. Ziyadesiyle uzundur ve ücretsizdir. Aydın Germencik tüneli açıldığı yıllarda Türkiye’nin en büyük tüneliydi. Tünel ücretsiz, otobanı kullanırsanız otoban ücreti var sadece. Alanya-Anamur arasında birçok tünel var. En kısası bizim tünelden daha uzun, onlar da ücretsiz. Antalya-Kemer arasında ard arda üç tünel var ve tesadüfe bakın ki onlar da ücretsiz.

 Tünel bu ücretsiz olmasına neden bu kadar şaşırdın diyebilir insanlar. Hatta bu yazıyı bir Karadenizli, bir Egeli okuyunca ne alaka da diyebilir.

Sonuçta Fethiye olarak Türkiye’nin ilk paralı tüneline sahip olmak gibi bir şansımız var. Avrasya Tüneli açılınca ünvanımızı kaybetsek de kilometre bazında en pahalısı bizde diyerek gururla sokaklarda gezebiliriz.

Ha bir de boş boş duran kullanılmayan ve bitmiş bir tünelimiz daha var.

Süs olarak tünel yapılan bir memleketin insanları olarak ne kadar övünsek az. Kullanılmasın diye tünel yapılmış bir vatandaş için bundan büyük nimet ve keyif olur mu hiç. Nasılsa açılmayacak hoş ama biz yine de belki açılırsa diye o tünele de bir isim önermek isteriz naçizane: Dumrul Tüneli  

Dede Korkut bu çağda yaşasa ve tüneli kullanmak zorunda kalan bahtsızlardan olsa eminim ki Deli Dumrul hikayesini yazmazdı. Bir kilometre bile olmayan yoldan geçersen 4,5 lira; geçmem dersen dağı dolan artık araba ne yakarsa. Ha bir de dağda kaya yuvarlanması gibi aksiyonu bol yolu kullananlara mutlu anlar yaşatan şeyler de oluyor üstelik bedava. Maceraperest vatandaşlar da tek şerit bu yollarda dağ kenarından giderek adrenalin duygularını zirveye çıkartıyorlar. Tünel pahalı olduğu için değil; halk olarak tek derdimiz macera olsun diye dağı aşıyoruz.  

Sıradan vatandaşlar olarak merak halindeyiz. 2,5 lira olan tünel ne oldu da 4,5 lira oldu.

Beton durduğu yerde elektrik ya da su yakıyor da biz mi cehaletten bilemiyoruz. Gişelerde duran memurlara yüzde 300 zam yapıldı da biz mi ödüyoruz farkı. Yoksa yol her gün bal kaymakla mı besleniyor da biz bu pahalı zevkin finansörü oluyoruz.

Bir de işin siyasi boyutu tabii ki.

Altı milletvekilimiz var. Göcek Tüneli konusundan mutlaka haberdardırlar. Yakında halloluyor lafından başka bir gelişme olduğu zaman bize de söylerler umarım. Bu kadar soru kafanızı yorduysa açın bir Serdar Ortaç, ne diyor kendisi ‘’Kafamda deli sorular’’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)