Mümkünmüş!!
Işık Taban

Mümkünmüş!!

Bu içerik 1531 kez okundu.

Bıktıracak ölçüde çok tekrarladığımı biliyorum.

Bu nedenle yazılarımı takip edenler artı çarşıda, pazarda ya da yolda beni görünce, biraz da alaycı bir üslupla;

  • Kaya Köyünde kurumlara bir örnek yapı yaptıramadınız Işık Hanım….

Diyorlar. O kadar çok tekrarlamışım ki artık iz bırakmış, beni görünce yılan hikayesine dönen ısrarcılığımı hatırlıyorlar.

Bu güne kadar olmayacak bir hikaye’yi yazmaktan ve konuşmaktan bıkmayan bir “ takıntılı “ muamelesi gördüğüm doğrudur.

Şikayetçi değilim bazen haklılığınızı anlatmak çok zaman alır.

Fethiye de; başta Fethiye Belediyesi olmak üzere oda ve STK ların iş birliği ile Kaya Köyünde hiç değilse Birkaç yapının restore edilmesi ile oluşturulacak örnek uygulamaların dikkatleri buraya çekeceğini ve ardından gelecek olumlu diğer örneklere de yol açabileceğini söyledim hep.

Ne yazık ki bu ısrarcı önerim muhataplarınca;

  • Kim uğraşacak?

Umursamazlığı ile karşılık buldu.

Son Birkaç yıl içinde önce üç yüz yataklı otel yapımı ihalesi ile gözler Kaya Köyüne özellikle de Levissi Bölgesine çevrildi.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün tasarrufunda bulunan yapıların bulunduğu bölgenin imar durumu üç yüz ya da beş yüz yataklı otel yapımına ihale öncesi uydurulmuştu halen de uygun o nedenle de yeni bir otel ihalesi her an gerçekleşebilir.

Bu ihtimalin de cazibesi ile; Mübadele sonucunda Batı Trakya’dan gelen göçmen Türklerin yerleştirildiği yamaçların alt kısımlarında ki özel mülkiyetlerden el değiştirme ya da uzun süreli kiralama sonucu mülkiyet ya da kullanım hakkı kazananlar şu anda üç ayrı yapıda ruhsatlı restorasyon çalışması yürütüyorlar.

Bir çalışma Eski Sarnıç Restoran’ın bulunduğu ada’da sürdürülüyor, diğer çalışma Panayia Klisesi’nin(aşağı Kilise) doğu yönünde ki bir yapıda sürdürülüyor. Bir çalışma da “ Tellal Tepe” olarak bilinen Kaya Köyü girişindeki yapı da sürdürülüyor.

Umarım; onaylı projelerine uygun olarak da tamamlanırlar.

Her restorasyon Kaya Köyü yaşayanı ve ilgilisi olarak elbette beni de memnun ediyor.

Ama; bir soruyu da sormadan geçemeyeceğim.

Özel mülk olarak yapılan bu restorasyon çalışmalarının hiç değilse birkaç örneği Fethiye Belediyesi Tüzel Kişiliği öncülüğünde yapılamazmıydı?

Milli Emlak Genel Müdürlüğünden tahsisin zor bir süreç olduğunu kabul etsek bile özel mülkiyetlerden uzun süreli kiralama yolu ile örnek restorasyon yapmak demek ki mümkünmüş, bu süreç için istenirse pekala uğraşılabiliyormuş.

Bu günlerde hummalı çalışmalarla süren imalatlar sonunda ortaya çıkacak yapılar eminim yatırımcılar ve aileleri için iyi birer yatırım olacaktır ama ayni girişimci çaba Kaya Köyü ve Köylüsü içinde gösterilseydi keşke.

Çok değil iki ya da üç yapının kamu eli ile onarımının yapılması ile güzel örnekler oluşturmak demek ki mümkünmüş, yapılmamış….Yazık…. çok yazık.

Seçilerek gelinen görevler de seçilmişler “ Hemşehrilerinin mahalli ve müşterek ihtiyaçlarını karşılama” sözü vererek seçiliyorlar ama iktidar gücü bir kez ele geçirilince de hemşehrilerin müşterek ihtiyaçlarını değil müştereklerin ihtiyaçları gözetiyorlar.

Bu gün; Tellal Tepe’de sürdürülen restorasyon’un Fethiye Belediyesi Tüzel kişiliği ya da şirketleri adına yürütülüyor olmasını çok isterdim.

Sonrasında bir özel işletme haline gelmesini değil; Kaya Köyünün unutulmaya yüz tutmuş  kuru kara incir dizilerinin( dilgeritlerin), menekiç sakızları’nın, nar ekşilerinin, nohutları’nın, tarhanası’nın, pekmezi’nin satıldığı, yapım ritüelerinin anlatıldığı bir mekan, bir umut olmasını  isterdim.

Bu gün hevesli çalışmalarla sürdürülen restorasyon çalışmaları bütün bunların istenirse mümkün olduğunu üstelik kurum kimliği ile daha da kolay olacağını gösteriyor.

Bu gün Fethiye’yi yönetenler Vizyon derken sadece yakın çevrelerini görmeyi anlıyorlarsa çok değil kısa bir süre sonra Kaya Çukurunda ve Levissi Bölgesinde daha çok para kazanma ve kazandırma adına sürdürülecek talan’a da ayni anlayışı göstereceklerdir.

Belediyecilik “ ağır, derin “ olmayı değil sadece adil olmayı gerektirir.

Adil bir belediyecilikte öncelik şehrin nimetlerinden çok para kazanmak ve çevrenizdekilere kazandırmak değil adil bölüşmenin yolunu açmak, öncelik etmektir.

Büyükşehir Yasasının ilçe belediyelerine eli kolu bağlı olma duygusunu nasıl yaşatıyor olduğunu sıkca tekrarlıyorum; 5216 Sayılı Büyükşehir yasası ve 5393 Sayılı Belediye Yasası belediyelerin görevlerini sıralıyor…5216 Sayılı Yasa’nın 7. maddesi ilçe belediyelerine verilen görevler arasında “ Kültür ve tabiat varlıkları ve tarihi dokuyu korumak; kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanların ve işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin hizmetler yapma” görevlerini de sayıyor.

Mevcut “ yazılmış belediyecilik kitaplarında “ yazılı görevleri yapmak zorunda olan yürütme  konumundaki seçilmişler bunları mutlaka biliyorlardır da…hemşehrilerim de bilsin istedim.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık