Reklamı Geç
24 Haziran Seçim Sonuçları

Fethiye, AVM Cenneti Oldu

la'nın Fethiye İlçesinde Şehir Merkezinde 26 Adet Alışveriş Merkezi(Avm) Bulunurken, İlçede Bin Kişiye Düşen Avm Alanı 213 Metrekare Olarak Belirlendi.

Fethiye, AVM Cenneti Oldu
Fethiye, AVM Cenneti Oldu
Bu içerik 7130 kez okundu.
Advert

FTSO tarafından Fethiye'nin sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerine yönelik araştırma yapıldı. Milletvekilleri ve bakanlara ulaştırılan araştırmada Fethiye'nin AVM cenneti haline geldiği ortaya çıktı. 2010 yılı içerisinde yapılan araştırmaya göre kıyı kenti olan Fethiye'de zincir market tarzında ilçe merkezinde 26, Ölüdeniz ve Göcek'te 5, Karaçulha'da 2 adet AVM yer alıyor. Zincir marketler niteliğindeki bu AVM'ler Fethiye merkezde toplam 14 bin 913 metrekarede hizmet veriyor. Fethiye merkezde her bin kişiye 213 metrekare alışveriş merkezi düşüyor. Fethiye bin kişiye düşen metrekare hesabına göre Ankara ile yarışır hale gelirken, yeni açılacak olan AVM'ler ile Ankara'yı geçmesi bekleniyor. Aynı araştırmada 28 AVM bulunan Ankara'da bin kişiye 225 metrekare AVM alanı düşüyor. Başkent bu sayılarla Türkiye ve Avrupa ortalamasının üzerinde yer alıyor.

 

 

Kitapçık haline getirilip yetkililere gönderilen araştırmanın sahibi Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, konuyla ilgili görüşünü plansızlık üzerinde yoğunlaştırıyor. Fethiye'nin en önemli sorunlarının başında plansızlık geldiğini belirten FTSO, raporunda, "Eğitim, sağlık, alışveriş gibi donatıların yerlerinin belirlenmesini bırakın, kentin büyük dinamikleri ve aksları bile hali hazırda planlanmış değildir." diyor. 6 maddelik çözüm önerisi ile birlikte Fethiye Belediyesi'nin dikkatine sunulan raporda, AVM yapılırken şehir dokusunun bozulmaması ve şehir trafiğinin olumsuz etkilenmemesi için dikkat edilmesi istendi. AVM kurulurken esnaf derneklerinin görüşlerinin alınması önerisinde bulunulan raporda şu ifadelere yer veriliyor: Belediye AVM'lere yönelik nazım planla kararlar üretmelidir. AVM'ler şehrin mevcut yoğunluğu, gelişme trendleri ve üst ölçekli planlar göz önüne alınarak uygun yerlere kaydırılmalıdır. AVM yapılması konusunda bölgesel olarak her semt için ayrı ayrı kotalar oluşturulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor