Advert

10 yıl içerisinde Fethiye’de bir deprem beklemekteyiz

1-7 Mart deprem haftası nedeniyle TMMO Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından Fethiye’de deprem sempozyumu düzenlendi.

10 yıl içerisinde Fethiye’de bir deprem beklemekteyiz
10 yıl içerisinde Fethiye’de bir deprem beklemekteyiz Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 425 kez okundu.

Ülkemizde; deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı daima hazırlıklı olunması amacıyla her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında yurt genelinde  ”Deprem Haftası” etkinlikleri gerçekleştirilmekte.  Deprem riskinin yüksek olduğu ülkemizde deprem bilincinin oluşması için bu anlamlı haftada Fethiye Belediyesi, Seydikemer Belediyesi ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi’nde bir deprem sempozyumu düzenlendi. 

“DEPREMLERİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ YAŞAMAYA DEVAM ETMEKTEYİZ”

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde düzenlenen deprem sempozyumuna; TMMO Jeoloji Mühendisleri Odası Muğla il temsilcisi Coşkun Çatalkaya ve temsilci yardımcısı Ömer Yıldırım, MSKÜ Mühendislik fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Murat Ersen Aksoy, MSKÜ Mühendislik fakültesi Jeoloji Bölümü araştırma görevlisi Dr. Orkun Türe, MSKÜ Mühendislik fakültesi Jeoloji Bölümü Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Ergün Karacan konuşmacı olarak katıldı. Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde  İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan Deprem sempozyumunda; deprem tehlikesi nasıl tanımlanır, Muğla ve Fethiye’de deprem tehlikesi ne durumda, doğal afetler, deprem ve Fethiye’nin depremselliği ve zaman mekaniği konularında sunum yapıldı. Yapılan konuşmalarda “2023 yılında yoğun bir deprem felaketi yaşadık. 6 şubat 2023 yılında Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkezili gerçekleşen 7.8 şiddetindeki deprem  ve artçılar; 11 ilimizde yıkıma, can ve mal kaybına neden oldu. Asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremde; 60 bin civarında vatandaşımız hayatını kaybetti. 120 bin civarında vatandaşımız yaralandı. 40 bin civarında bina yıkıldı. 100 bine yakın hasarlı binamız var. Depremin ekonomik kaybı ise çok büyük. Kahramanmaraş depreminden önce 2020 yılında 6.6 şiddetinde İzmir depremi oldu. Bu depremde ilk defa tsunami gerçekleşti. İzmir depreminde 117 kişi hayatını kaybetti, 1035 kişi yaralandı. 731 bina ağır, 598 bina orta düzeyde hasar aldı. İzmir depreminden önce de Van ve yine asrın felaketi olarak adlandırılan Gölcük depremi olmuştur. Depremlerin ülkemize çok büyük can ve mal kaybı olmuştur. Ekonomik olarak ise son yıllarda olan depremlerin olumsuz etkilerini yaşamaya devam etmekteyiz” denildi.

“ÖNÜMÜZDEKİ 10 YIL İÇERSİNDE FETHİYE’DE BİR DEPREM BEKLEMEKTEYİZ”

Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu belirten konuşmacılar “Ülke olarak her an büyük bir deprem yaşabiliriz. Depreme hazırlık ve deprem risklerini en aza indirmek, sadece devletin değil hepimizin temel sorumluluğudur. 1. Derecede deprem kuşağında olan bir ülkeyiz. Depremin ve deprem önlemlerinin hayatımızda var olması gerekiyor. Halk olarak bilgimiz çok düşük bir seviyede ve bu sempozyumu çok daha fazla kişinin katılması gerekirdi. Bir şey olmaz mantığı ile depremlere karşı önlem alamayız. Halkı bilinçlendirmeliyiz ve depreme hazırlıklı olmalıyız. Deprem riski olan şehirlerde ve bölgelerde tüm önlemler acilen alınmalıdır” denildi. Fethiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu belirten konuşmacılar “1957 yılında 7.1 şiddetinde yaşanan Fethiye depreminde; Seydikemer’de dahil olmak üzere bölgede 3200’e yakın ev yıkıldı. 67 kişi hayatını kaybetti. Dönemin Kaymakamı sayesinde insanlar evlerinden çıkarıldığı için deprem de çok büyük bir can kaybı yaşanmadı” denildi. Yapılan araştırmalara ve analizlere göre Fethiye’de önümüzdeki yıllarda bir depremin beklenildiğini söyleyen Dr. Orkun Türe; Fethiye bölgesinde önümüzdeki  10 yıl içersinde 5.5. ile 5.9 şiddetinde kesin bir depremin beklenildiğini ifade etti. Türe konuşmasında; Bunun yanında  Fethiye bölgesinde 6 ile 6.5 şiddetinde bir depremin önümüzdeki 20 yıl içersinde beklenildiğini ifade etti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık