Advert

Fethiye yabancı uyruklu vatandaşların evlenme merkezi oldu

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hem balayı hem de nikah ve düğün için Fethiye’yi tercih eden 25 ülkeden 513 yabancı uyruklu vatandaş Fethiye’de dünya evine girdi. Geçen yıla göre 3 kattan fazla yabancı evliliğin yaşandığı Fethiye’de evlenen yabancılar balayını da burada geçirdi.

Fethiye yabancı uyruklu vatandaşların evlenme merkezi oldu
Fethiye yabancı uyruklu vatandaşların evlenme merkezi oldu Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 693 kez okundu.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Fethiye 2022 yılında da yabancı uyruklu vatandaşların evlenmek için seçtikleri önemli bir nikah merkezi oldu. 2021 yılında 151 yabancı uyruklu evliliğin gerçekleştiği öğrenilirken, 2022 yılında ise bu sayı 3 kattan fazla aratarak 513’e yükseldi. 2022 yılında Fethiye’de toplam 1602 nikah töreni gerçekleştirilirken, 397 ikisi de yabancı, 103 sadece kadın yabancı ve 13 sadece erkek yabancının nikahı kıyıldı. Fethiye Belediyesi Evlendirme Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre çoğunluğu İngiliz 397 ikisi de yabancı çiftin evliliği gerçekleştirilirken, çoğunluğu İngiliz, Rus, Ukrayna ve Alman 103 kadın Türk erkekleri ile evlendi. Ayrıca 13 Türk kızı da İngiliz uyruklu erkeklerle dünya evine girdi.

2021 yılında Fethiye’de 151 yabancı uyruklu çift dünya evine girerken, bu yıl bu rakam 513’e yükseldi. Fethiye ve çevresindeki organizasyon şirketlerine başvuran yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye’de Fethiye’de evlenmek istediklerini bildirip Fethiye Belediye Evlendirme Memurluğuna başvurdu. Son bir yılda Fethiye’de toplam 1602 nikah gerçekleşirken, bunun 513’ü yabancı uyruklu nikah olduğu öğrenildi.

Başta İngiltere olmak üzere nikah için Fethiye’ye koşan yabancı uyruklu vatandaşlar düğünlerini burada gerçekleştirirken balayını da Fethiye’de yaptı.

Türk erkekleri ile evlenen yabancı kadınların yüzde 80’inin İngiliz uyruklu olduğu öğrenilirken, kalan bölümün Rusya, Almanya, Ukrayna ve Kırgızistan, Çin, Azerbaycan, Hollanda, Suudi Arabistan, Yunanistan, Azerbaycanlı, Suriyeli, ABD, Fas, , Hırvatistan, Romanya, Fransa, Türkmenistan, İran, Kanada, Özbekistan, Nijerya, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Finlandiya, Moldova ve Polonya’dan evlilik gerçekleştiği kaydedildi.

Yaşanan bu hareketlilik ilçede bu sektörde hizmet veren farklı iş kollarını da mutlu etti. Fethiye'nin tanınmış düğün fotoğrafçılarından Fatih Yılmaz, pandemi döneminde yaşanan durgunluğun 2022 yılında tamamen ortadan kalktığını söyledi. Türk çiftlerin yanı sıra yabancı çiftlerin de evlenmek için Fethiye'yi seçmesinin sektöre bağlı iş yapan meslek kollarında heyecan oluşturduğunu anlatan Yılmaz, "Fethiye gerek doğası gerekse iklim şartları nedeniyle tam evlenmelik yer. Ayrıca birbirinden profesyonel organizasyon firmaları çiftlerimizin işlerini kolaylaştırıyor. Biz fotoğrafçılara da bu özel anları kayda almak ve ölümsüzleştirmek kalıyor." şeklinde konuştu.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık