Narenciye Üreticilerinin Zararları Karşılanacak

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak ve ardından gelen soğuk havaların narenciye ürünlerinde yol açtığı zarar Cumhurbaşkanlığı Afet Fonu'ndan karşılanacak.

Narenciye Üreticilerinin Zararları Karşılanacak
Narenciye Üreticilerinin Zararları Karşılanacak Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 40289 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ani sıcaklık artışından kaynaklanan narenciye zararlarının TARSİM kapsamına alınması için çalışma başlattı. Bu bağlamda zararların Cumhurbaşkanlığı Afet Fonu’ndan karşılanması için, oluşan zararların tespitine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne talimat verildi. 

AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir, yaptıkları yazılı açıklamada Muğla’nın farklı ilçelerinde ani sıcaklık artışının mağdur ettiği çiftçilerin durumunu ilk günden beri takip ettiklerine işaret ederek, yazılı açıklamalarında şu ifadelere yer verdiler:

“Ziraat Odaları, İlçe Başkanlarımız, Belediye Başkanlarımız ve narenciye üreticilerimizden bize bu konuda ulaşan bilgiler doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunduk.

Girişimlerimiz sonrasında, Tarım ve Orman Bakanlığı ani sıcaklık artışından kaynaklanan narenciye zararlarının TARSİM kapsamına alınması için bir çalışma başlattı. Bu kapsamda ani sıcaklık artışının neden olduğu zararın TARSİM kapsamına alınması için bir yol haritası belirlenecek.

Ayrıca, Zararların Cumhurbaşkanlığı Afet Fonundan karşılanması için, oluşan zararların tespitine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne talimat verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık