Advert

Bakan Kurum: Fethiye Körfezi’ni 3 Yılda Temizleriz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fethiye körfezinde incelemede bulundu. Bakan Kurum, Fethiye Körfezi’nin temizleneceği müjdesini de vererek, ”Proje hazır. 3 yıl sürecek çalışma ile 5 milyon 800 bin metrekare dip çamurunu açık denize taşıyıp Fethiye Körfezi 250 milyon bedelle kurtarılacak” dedi.

Bakan Kurum: Fethiye Körfezi’ni 3 Yılda Temizleriz
Bakan Kurum: Fethiye Körfezi’ni 3 Yılda Temizleriz Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 67663 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fethiye’de yoğun kirlilik içerisindeki körfezde inceleme yaptı. Bakan Kurum’u Fethiye Sahil Bandında Özgecan Anıtı önünde Kaymakam Muzaffer Şahiner, Belediye Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya, Garnizon Komutanı Askerlik Şubesi Başkanı Sedat Karabay, Ak Parti Fethiye Belediye Başkan adayı Muhittin Kayabaş, Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Nil Hıdır, Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Bekir Eser, Ak Parti Muğla eski Milletvekilleri Hasan Özyer, Nihat Öztürk, Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, belediye meclis üyesi adayları ile resmi daire amirleri ve vatandaşlar karşıladı. Sağanak yağış altında karşılanan Bakan Kurum’u yöresel giysili 2 öğrenci çiçekle karşıladı.

Bakan Murat Kurum, sahile kadar giderek Fethiye Körfezini izledi. Fethiye Belediye Başkan adayı Muhittin Kayabaş, Bakan Murat Kurum’a Fethiye Körfezi’nin kirlilik durumunu aktardı. Bu konudaki projeyi sundu. Konu ile ilgili olarak Bakanlık yetkililerinden bilgi alan Bakan Murat Kurum, daha sonra Çarşı caddesindeki Seçim Koordinasyon Merkezine geçti. Seçim koordinasyon merkezi açılışı adeta bir miting havasına geçerken, Bakan Kurum burada incelediği Fethiye Körfezi ile ilgili müjdeyi açıkladı.

 

“FETHİYE KÖRFEZİMİZİN HALİ İÇLER ACISI”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Fethiye körfezimizin hali içler acısı. Bu manzara bizlere çok uzak değil. Bu manzaranın bir benzerini 1994 yılında milletin hafızasına çöp, çamur belediyeciliği olarak kazınmış İstanbul’da sayın cumhurbaşkanımız geldiğinde gördü. Haliç, Fethiye körfezinden daha kötü durumdaydı ve Sayın Cumhurbaşkanımız Haliç’i temizledi. Ve bugün içinde balıkların yüzebildiği, nefes alabildiğiniz yer haline geldi. İşte bunun bir benzeri Fethiye’de yaşanıyor. Maalesef Fethiye körfezimiz çok kötü durumda. Ama biz buraya ilişkin tespitlerimizi yaptık. Ve tam 250 milyon lira bedelli başkanımızın burada çok güzel projesi var. Fethiye körfezini temizliyoruz. Muhittin ve Mehmet  Başkanımızla birlikte yerinde tespitleri yaptık. İnşallah 1 Nisan sabahı hem Fethiye hem büyükşehir belediyesi hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Fethiye’nin temizliğine başlayacağız” diye konuştu. Bakan Kurum, “Fethiye iç körfezi, güney kıyılarımızdan yaklaşık 7 kilometrekarelik bir genişliğe sahip. Maalesef bu bölgede bunlar drenaj kanalından gelen katı maddelerle de körfezimiz kirleniyor. Yine Doğu kıyılarından Murt deresinden gelen katı maddelere de maruz kalıyor. Ayrıca o kıyı çizgisi de erozyona bağlı katı maddeler birikiyor. Ve o körfezin batı kıyıları da kirleniyor. Yaptığımız bilimsel çalışmalar neticesindeki tespitlerimiz ve hemen dip çamuruna ilişkin fizibiliteyi yaptık ve yaklaşık 3 sene sürecek bu projeyi inşallah büyükşehir belediye başkanımız Muhittin başkanımızla birlikte bizde bakanlık olarak her türlü maddi desteği vermek suretiyle bu temizliği yapacağız. Bunu yapabilmek için körfezde dört noktada sondaj ve 15 tane ilk analiz sonuçlarını yaptık. Sonuç olarak Fethiye’de taranması, temizlenmesi gereken tam 5 milyon 800 bin metreküp dip çamuru var. Ve bu dip çamurunu buradan 12 mil uzaklığa taşıyacak şekilde bir proje hazırladık ve açık denize taşıyoruz. Ve inşallah bu sayede körfezimiz çok daha temiz çok daha sağlıklı bir ekosisteme kavuşmuş olacak. İnşallah bu hale geldiğinde buradaki su kalitesi çok daha iyi hale gelecek. Bu sayede burada yeniden balıklarımız yaşamaya başlayacak ve deniz canlılarının popülasyonu da artacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık