Advert

Saatcı'dan Üzümlü'ye yapılan taş ocağına tepki

Fethiye’deki yeşil bitki örtüsü ve doğasıyla ünlü Üzümlü ovası, Kırçıllı mevkiinde faaliyete başlayan taş ocağına karşı Fethiye Belediyesi, Üzümlü, Koru, İncirköy ve Nif muhtarlıkları ile bölge halkı, taş ocağı firmasına dava açmak ve görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geldi.

Saatcı'dan Üzümlü'ye yapılan taş ocağına tepki
Saatcı'dan Üzümlü'ye yapılan taş ocağına tepki Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2973 kez okundu.

Geçtiğimizde aylarda Yeşilüzümlü ovasının Aladağ mevkiinde bulunan Taş ocağı ile ilgili halk ayağa kalkmış ve mahkeme tarafından ‘yürütmeyi durdurma kararı’ alınmıştı. Aladağ mevkiinin hemen ardından Nif, Yayla Koru ve İncirköy’ün orta kısmında kalan Kırçıllı mevkiine bir taş ocağının daha faaliyete başlaması vatandaşları isyan ettirdi.

 

Fethiye Belediyesi Cahit Beğenç Sosyal Tesisi’nde toplanan halk Kırçıllı mevkiindeki taş ocağı faaliyetinin durdurulmasını istedi. Toplantıya bölge halkının yanı sıra Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Koru Köyü Muhtarı Nurettin Göztepe, İncirköy Muhtarı Orhan Orhon, Yeşilüzümlü Muhtarı Erkan Arıcan, Kooperatif Temsilcileri, Avukat Bora Sarıca, Fethiye Belediyesi’nin avukatı Mehmet Erdem, Zabıta Müdürü Tufan Kaçar, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak katılım sağladı. Yaklaşık 200’e yakın vatandaş taş ocağının faaliyetinin durdurulması için tüm hukuksal haklarını kullanmak istediklerini ifade ettiler.

 

Orhon, “Taş ocağını açtırmayacağız”

Aladağ mevkiindeki davayı halk, belediye, muhtarlıklar ve kooperatif temsilcileriyle kazandıklarını ifade eden İncirköy Muhtarı Orhan Orhon, bu güzel haberin hemen sonrasında Kırçıllı bölgesinde bir şirket tarafından taş ocağında çalışma yapıldığını söyledi. Taş ocağına karşı çıktıklarını ifade eden Orhon, “Biz bu taş ocağını açtırmayacağız. Dava açmak için tüm çalışmalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımız da bu davaya müdahil olacaklar” dedi.

 

Göztepe, “Birlikten güç doğar”

Koru Muhtarı Nurettin Göztepe ise, birlik ve beraberlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Birlikten güç doğar. Burada bu kalabalığı görmekten çok mutlu oldum. Aladağ’da hukuksal bir zafer kazandık. Ancak bu bölgede tekrar bir taş ocağı daha faaliyete girdi. İnşallah Aladağ gibi burada da kazanan biz olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Avukat Sarıca, hukuksal bilgiler aktardı.

Avukat Bora Sarıca ise, sunumlar eşliğinde vatandaşlara hukuksal bilgiler aktarırken, hukuk mercii de tüm mücadeleyi vereceklerini ifade etti. Taş ocağından kaynaklanacak olumsuzları anlatan Sarıca, “Başta sağlığımız olmak üzere bu bölgede tarım, turizmden ekmeğini yiyen vatandaşlarımız da zarar görecek” dedi.

 

Başkan Saatcı, “Halkın istemediği hiçbir şeyin olma şansı yok” Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, “Buraya sorumluluk duyarak gelen herkese teşekkür ediyorum. Daha önce başardık, yine başaracağız. Bizim bu davaya kaybetme lüksümüz yok. Biz ilime, bilime, gelişmeye, ekonomik kalkınmaya karşı değiliz, dönüştürmeye karşıyız. Her dağın başını benim kafam gibi kel görmek istemiyoruz. Türkiye’de doğal yaşama ev sahipliği yapacak, insanların gelip, doğa ile iç içe olacağı bölgelerin aynı şekilde kalmasını istiyoruz. Biz burada kendi kendimize yetiyoruz. Biz burada

tarlada üretip, otelde tüketecek üçgeni kurduk. Tozdan topraktan kapının pencerenin açılmadığı, yollarının çamurdan geçilmediği ortamda, cebin para dolu olsa ne olur? Para her şey değil ki… Doğayı kaybettik mi, daha sonra misli misli para harcasak da, o doğayı geri alamıyoruz. Biz ekonomik, kırsal kalkınmaya karşı değiliz. Biz doğamızın, birkaç kişinin ekonomik çıkarı için, perişan edilmesine karşıyız! Halkın istemediği hiçbir şeyin olma şansı yok. Türkiye her ne kadar son yıllarda yasa tanımaz, kanun tanımaz, denetim tanımaz, gelenek tanımaz bir hale dönüştürülmeye çalışılsa da, biz Fethiye çukurunda bu dönüştürülmeye karşı çıkacağız! Kimse kusura bakmasın. Bu davada aynı sizlerin olduğu gibi bizler de müdahiliz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık