Advert

Çiftçiler, seralarda don nöbeti tutuyor

Fethiye ilçesinde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan çiftçiler, seralarında nöbet tutarak, kurdukları soba ve ısıtma sistemleriyle ürünlerini dona karşı korumaya çalışıyor.

Çiftçiler, seralarda don nöbeti tutuyor
Çiftçiler, seralarda don nöbeti tutuyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2887 kez okundu.

Hava sıcaklığının 2-3 dereceye kadar düştüğü Fethiye'de, turfanda sebze üreten çiftçiler, meteorolojik uyarıları da dikkate alarak, seralarında 'don nöbeti' tutmaya başladı. Çiftçiler, seradaki dereceler 2'yi gösterdiğinde, içi odun dolu sobaları yakarak, ürünleri zarar görmesin diye büyük çaba harcadı.

Domates üretimi yapan Mustafa Kaya, yurt genelinde etkili olan soğukların Fethiye'de de hissedildiğini, gece için gündüzden sürekli hazırlık yaptıklarını, seralarına odun getirdiklerini belirtti. Kaya, emeklerinin heba olmaması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Bir diğer üretici Ahmet Türedi ise seralarındaki ürünleri don vurmaması için gündüz hazırlık yaptıklarını, akşam hava sıcaklığının düşmesiyle sobaları yaktıklarını ifade etti. Türedi, "Ürünlerimize çocuğumuz gibi bakmak zorundayız, yoksa emeklerimiz boşa gider" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık