Advert

Anne ve bebek ölümlerinde hastanelerin ihmali var mı?

Fethiye’de arka arkaya gelen ölümler, özel hastanelerin tutumlarını da yine gündeme getirdi.

Anne ve bebek ölümlerinde hastanelerin ihmali var mı?
Anne ve bebek ölümlerinde hastanelerin ihmali var mı? Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 6548 kez okundu.

Önceki hafta Özel Letoon Hastanesi’nde Emine Sunay’ın erken doğum yapması esnasında yaşananları eşi Sami Sunay anlatmış; ‘eşimi ve bebeğimi ölüme terk ettiler’ demişti. Erken doğumda dünyaya gelen bebek 10 gün küvezde yaşadıktan sonra hayatını kaybetti.

Geçen hafta Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde ikizleri olan ve emzirdikten birkaç saat sonra hayatını kaybeden anne Şule Siray Arıkan İleri hayatını kaybetmişti. Annenin beklenmedik bu ölümünü duyan herkesi yasa boğmuştu.

Arka arkaya gelen bu ölümler, özel hastanelerin tutumlarını da yine gündeme getirdi. Ülkemizde sıkça yaşanan böylesi durumlar, tedbir alınmadığı sürece yaşanmaya devam edeceğe benziyor.

Özel Letoon Hastanesi’nde kendilerinin yardımıyla eşine erken doğum yaptıran ve doğum esnasında ne bir ebe, ne de bir doktor bulundurmayan Özel Letoon Hastanesi konu hakkında henüz en küçük bir açıklama bile yapma gereği duymadı.

ADLİ TIP RAPORU BEKLENİYOR

Bir anneyi ve bebeği ölüme terk etmenin duyarsızlığının nedenini açıklamadı. Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde yaşanan annenin ölümüyle ilgili de henüz hastane yönetiminden de bir açıklama gelmedi. Şu anda aile adli tıp raporu bekleniyor.

İkiz bebeklerin annesi hastanede hayatını kaybeden Şule Siray Arıkan İleri öğretmenin babası ile yaptığımız görüşmede; ‘Kızım gayet normal bir doğum yaptı, bebeklerini emzirdi, ben de eve geldim. Sonra hastaneden arayıp, kızımı yoğun bakıma aldıklarını söylediler. Neden yoğun bakıma alındığını, hastalığının ne olduğunu söylemediler. Gece yarısı kızımı kaybettik. Şimdi adli tıp raporunu bekliyoruz. Orada neler olduğunu öğreneceğiz. Ancak şu bir gerçek ki hastaneler için hastalar insan değil, para kazanacakları müşteri olarak görülüyor. Kızımın hamilelik süresince kontrollerini yapan doktor, kızımın ne gibi bir rahatsızlığının olduğunu nasıl bilmez? Hastanede yapılan doğumda kızımın yaşayacağı riskler neden göz önüne alınmaz? Ama bu ve diğer hastaneler insan sadece para kazandıran müşteri olarak görüyor. Ben kızımı neden kaybettim, iki bebek neden yetim kaldı? Kızım doğumda sonra gayet sağlıklıyken neden öldü? Bütün bunların yanıtlarını adli tıp raporu ortaya koyacak?’ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık