Advert

Cenneti cehenneme çevirmeyi başardık

Fethiye’nin batı kısmında bulunan ve yarımadayı gerdanlık gibi saran koylar ile dünyaca ünlü Belceğiz ve Kumburnu Plajları son yıllarda güzelliklerinden çok sorunlarıyla gündeme gelmeye başladı.

Cenneti cehenneme çevirmeyi başardık
Cenneti cehenneme çevirmeyi başardık Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2743 kez okundu.

Bir yanda; para kazanma mantığıyla yapılan ihaleler, bir yanda kıyıların halkın olduğu gerçeğini unutarak giriş parası vermek istemeyen yerli halka küfürler ederek koya sokmayan, giriş parası, otopark parası, zorla şezlong şemsiye satma gibi uygulamalarla fahiş fiyatlar isteyerek para kazanmak için her türlü yolu deneyen işletmeciler, bir yanda da vatandaşa hizmet için var olan belediye yönetiminin parayı kim kazanıyorsa o temizlesin, o yapsın yaklaşımı, 16 yılda yetersiz kalan arıtmadan kaynaklanan sıkıntı bölge turizmine zarar olarak geri dönüyor.

Yaz sezonun sona ermesine sayılı günler kaldı. Okulların eğitim öğretime tam olarak başlamasıyla birlikte turizm hareketlerinde ciddi düşüş yaşanacak. Sonbahar ile birlikte gelecek yılın turizm sezonunun daha iyi geçmesi için çalışmalar başlayacak, fuarlar gündeme gelecek. İstanbul, İzmir ve Ankara ile yurtdışı turizm fuarlarına gidilerek; “Fethiye tatil cennetidir. Buyrun gelin tatilinizi Fethiye’de geçirin” denilecek.

Ancak yaz aylarında yaşanan başta trafik keşmekeşi, koylarda yaşanan çöp sorunu, fahiş fiyatlar ve para kazanma odaklı işletme anlayışının önlenmesi konusunda hiç bir çalışma yapılmaması sonucu yine gelen tatilciler geldiğine pişman edilecek. Toplumun beklentisi yoğunluk başlamadan geçen yıl yaşanan sıkıntıların göz önüne alınarak çözüm üretilmesi.

KOY VE PLAJLAR SORUN YUMAĞI

Fethiye’nin batı kısmında bulunan ve yarımadayı gerdanlık gibi saran koylar, Fethiye’nin denize girilebilir en güzel yerlerini oluşturuyor. Koylar Fethiye Belediyesi tarafından ihale ediliyor ve özel şahıslarca işletiliyordu. Orman Bakanlığınca koylar3-4 yıl önce Fethiye Belediyesinden alınarak ihale edildi. Koylar ihaleyi alan özel şahıslarca işletilmeye başlandı. Bu gelişmeden sonra başlayan sorunlar her geçen yıl büyümeye, koylar güzelliklerinden çok sorunlarıyla gündeme gelmeye başladı.

Ne Muğla Büyükşehir Belediyesi yapıyor ne de “para kazanan yapsın” düşüncesiyle hareket eden Fethiye Belediyesince 3-4 yıldır koylarda birken çöpler toplanmıyor. Koyları işleten bazı işletmeciler, para kazanmak için ihale şartnamesine aykırı şekilde her türlü yol denenerek, fahiş fiyatla otopark ücreti, gelenlerin şemsiye ve şezlong almaya zorlanması, almayanların kapı dışarı edilmesi gibi olumsuzlukları yaşatıyor.

Yapılan şikayet sonucu ilgili kurumlardan (Orman Bölge Müdürlüğü) verilen cevap ise 3621 sayılı Kıyı Kanunda “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.” Hükmü doğrultusunda çalışıldığı iddia edilerek, işletmelerin zaman zaman denetlendiği ileri sürülüyor. Ancak Birçok vatandaş koylarda buluna bazı işletmelere ücretsiz giremezken, girmeye çalışanlarda bazı işletmecilerce yapılan yanlış tutumla hakaret edilerek geri gönderilmeye devam ediyor.

Fuarlara gidilerek bölgemizde tatil yapmak için gelin diye bin bir uğraşla bölgemize davet edilen tatilciler de; işletmecilerden gördükleri paragöz yaklaşımın getirdiği kötü muamelenin yanında balık istifi şemsiye ve şezlongların bulunduğu plaj ve çöp yığınlarıyla karşılanarak neredeyse geldiklerine pişman ediliyor.

BELCEĞİZ PLAJI ÇADIR KAMPA DÖNÜŞTÜ

Belceğiz Plajı yasak olmasına rağmen çadır kampa dönüştü. Üst yol zaman zaman çöp yığınından geçilmiyor. Plajda kullanacakları tuvalet olmamasına karşı kamp kuran tatilcilerin neden olduğu pis koku nedeniyle neredeyse plajın çadır kurulan bölgesinden geçilemiyor.

Orman alanını çevirerek kiraya veren Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin de sorunlara karşı sessiz ve kayıtsız kalarak görmezden gelmesi bölge turizmine zarar olarak geri dönüyor.

Konuyla ilgili olarak düşüncelerini dile getiren vatandaşlar; “Önceki günlerde Muğla Büyükşehir belediyesinin izniyle yapılan bilboardların önünde poz veren arkadaşlar bir zahmet Belcekız Plajı ile Kumburnu Plajı’nın önünde de poz vererek sorunlara çözüm isteyin de bölge turizmi de rahat bir nefes alsın” dediler.

FAHİŞ FİYATLAR TEPKİ ÇEKİYOR

Bunun yanında bazı plajlarda uygulanan fahiş fiyatlarda başta tatilciler olmak üzere tüm kesimlerden ciddi tepki çekmeye başladı. Plaja girileceğinde istenen otopark, şemsiye ve şezlong fiyatları,  büfelerde satılan yiyecek ve içeceklerin çok pahalı olması, denize girmek isteyen aileler ile tatilcilerin bütçelerini zorlar nitelikte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık