Advert

Kitap okuma binde 1, tv izleme oranı yüzde 95

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, 54. Kütüphaneler Haftası töreninde yaptığı konuşmada, yapılan araştırmalara göre Türk halkının kitap okuma oranının binde 1, televizyon izleme oranının ise yüzde 95 olduğunu söyledi.

Kitap okuma binde 1, tv izleme oranı yüzde 95
Kitap okuma binde 1, tv izleme oranı yüzde 95 Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 5201 kez okundu.

Kütüphane Haftası Fethiye İlçe Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle başladı. Fethiye İlçe Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen 54. Kütüphane Haftası törenine; Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Turizm Danışma Ofisi Müdürü Güler Uymaz, Fethiye Müze Müdürü Emel Özkan, Fethiye İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Müslüm Celal Tekebaba, öğrenciler ve kitapseverler katıldıGünün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner yaptı

TV İZLEME ORANI % 95

Dünyada bazı ülkelerin ve Türkiye’nin kitap okuyanların nüfusa oranlarını paylaşan Kaymakam Şahiner şöyle konuştu: “Japon toplumunun yüzde 14’ü, Amerikan halkının yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa halkının yüzde 21’i, Türk halkının ise binde 1’i kitap okuyor. Bu bizim halimizi gösteriyor. Yine araştırmalar gösteriyor ki; Türkiye’de dergi okuma oranı yüzde 4, gazete okuma oranı yüzde 22’i, radyo dinleme oranı yüzde 24, televizyon seyretme oranı maalesef yüzde 95. Türkiye’deki kahvehane ile kütüphane sayısını kıyasladığımız zaman yine çok acı bir tablo karşımıza çıkıyor. Toplam kütüphane sayımız 1412, bunlardan 1118 adedi Kültür Ve Turizm Bakanlığına bağlı. Kahvehane sayısı ise maalesef 570 bin buna göre ortalama 49 bin 500 kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşmektedir. Batı dünyasında kitap insan ihtiyacının 18’inci sırasında yer alırken, Türkiye’de ise 122’nci sırada yer almaktadır. Bu sıralama inancının ilk emri ‘oku’ olan bizlere yakışmamaktadır. Geleceğin toplumu öğrenen toplum olarak tanımlanmıştır. Kütüphaneler ise okumayı ve öğrenmeyi hizmet eden kuruluşlarımızdır. Bu nedenle herkesin 54. Kütüphane haftası kutlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından 54. Kütüphane Haftası’nda Fethiye’de yıl içerisinde en çok kitap okuyan çocuk ve yetişkinlere hediyelerini Kaymakam Muzaffer Şahiner ve Belediye Başkanı Behçet Saatcı verdi. Daha sonra Fethiye İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Müslüm Celal Tekebaba, Kaymakam Muzaffer Şahiner, Belediye Başkanı Behçet Saatcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya ve programa katılan diğer yetkilileri, kütüphaneyi gezdirip bilgiler verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık