Advert

Göcek Tüneli TBMM’ye taşındı

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Devlet parası ile yapılan Göcek 2 Tüneli, işletilmek üzere Göcek 1 Tünelini yapan firmaya mı veriliyor?” diye sordu.

Göcek Tüneli TBMM’ye taşındı
Göcek Tüneli TBMM’ye taşındı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 5200 kez okundu.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, yapımı tamamlanan ama Göcek 1 Tünelini yapan firmanın para kazanması için, bir türlü hizmete girmeyen Göcek 2 Tüneli’nin son durumunu TBMM gündemine taşıdı.

Aldan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplandırması isteğiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Göcek 1 Tünelinin yakında bakıma gireceğini, bu sürede ise Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Göcek 2 Tünelinin hizmete gireceği anımsatan Aldan, onarım işlemleri sürerken, birinci tüneli yapan firma zarar görmesin diye devlet parasıyla yapılan Göcek 2 Tüneli’nin gelirinin söz konusu firmaya tahsis edilmesinin planlandığı yönünde iddialar olduğunu belirtti. “Bir başka iddiaya göre de Göcek 1 Tünelini yapan firmaya, 2032 yılında bitecek işletme hakkını 2025 yılına çekmesi karşılığında, Göcek 2 Tünelinin işletme hakkının devretmesi teklif edilmiş” diyen Aldan, “Oysa, 2015 tarihinde, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Muğla’da yaptığı mitingde, ikinci tünelin ücretsiz olarak hizmet vereceğini söylemişti” dedi.

Aldan’ın soru önergesi şöyle:

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan ve Muğla–Antalya karayolunu birbirine bağlayan Göcek Tüneli 2006 yılında hizmete girmişti. Sözleşme gereği, işi alan firma, inşa ettiği tüneli 25 yıl işlettikten sonra devredecek.

Göcek 1 Tüneli’nin ihtiyacı karşılamadığı görülünce, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında ikinci tünelin yapımına başlandı ve Göcek 2 Tüneli, 2016 yılında tamamlandı. Ancak, birinci tünelin işletmecisi firmanın para kazanmaya devam edebilmesi için Göcek 2 tüneli hizmete sokulmadı.

25 Ocak 2018 tarihinde yapılan Muğla İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konu ile ilgili bilgi veren Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, 1. Göcek Tüneli’nin bakım için kapatılacağını, bu sürede 2. Göcek Tüneli’nin hizmete gireceğini söyledi. Çobanoğlu, tünellerin ücretsiz olmasının ise mümkün olmadığını belirtti.

Aldığımız bilgilere göre, Göcek 1 Tünelinin bakım ve onarım işlerinin yıllar alacağı hesaplanarak, onarım işlemleri sürerken, tüneli yapan firma zarar görmesin diye devlet parasıyla yapılan Göcek 2 Tüneli söz konusu firmaya tahsis edilecek ve firma Göcek 1 Tünelinin oranımı bitene kadar devletin yaptığı Göcek 2 Tünelini işletecek.

İddiaya göre, Göcek 1 Tünelinin bakım ve onarım işlerinin yıllar süreceği hesaplanıyor. Onarım işlemleri sürerken, tüneli yapan firma zarar görmesin diye devlet parasıyla yapılan Göcek 2 Tüneli’nin gelirinin söz konusu firmaya tahsis edilmesi planlanıyor. Böylece, Göcek 1 Tünelinin oranımı bitene kadar devletin yaptığı Göcek 2 Tünelini bu firma işletecek.

Bir başka iddiaya göre de, Göcek 1 Tünelini yapan firmaya, 2032 yılında bitecek işletme hakkını 2025 yılına çekmesi karşılığında, Göcek 2 Tünelinin işletme hakkının devretmesi teklif edilmiş. Yani, devletin parası ile yapılan bir tünel, özel bir firma para kazansın diye devredilecek.

Oysa, 2015 tarihinde, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Muğla’da yaptığı mitingde, ikinci tünelin ücretsiz olarak hizmet vereceğini söylemişti.

Bu bağlamda;

Göcek 1 Tünelinin bakımda olacağı dönemde Göcek 2 Tüneli’nin işletilmek üzere 1. Tüneli yapan firmaya verileceği iddiası doğru mudur? Devletin yaptığı Göcek 2 Tüneli, para kazansın diye özel sektöre mi devredilecek?”

Devlet kaynaklarıyla yapılan bir tünelin işletmesinin özel bir firmaya işletilmek üzere devredilmesinin gerekçesi nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, Göcek 1 Tünelini yapan firmaya 2032 yılında bitecek olan tünel işletme hakkını 2025 yılına çekmesi karşılığında Göcek 2 Tünelini işletme hakkının devredileceği iddiası doğru mudur?

Tüneli yapan firmanın onarımını da yapması kendi sorunu değil midir?

Sözleşmede; tünelin onarıma görmesi durumunda firmanın zararının idare tarafından karşılanacağına ilişkin bir hüküm var mıdır?

Göcek 2 Tüneli hangi sözleşmeye dayanarak firmaya verilecektir? Yeni bir sözleşme mi imzalanacaktır?

Bütün bu iddialar doğru ise Yap-İşlet-Devret modelinin adı Yapama-İşleteme- Devlet halleder olarak değişecek midir?”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık