Advert

51 ülkeye ihracat yapılıyor (Özel Haber)

Fethiye ve Seydikemer’deki çiftçilerin ürettiği ürünler başta Rusya, Polonya, Romanya, Azerbaycan, Irak, Suudi Arabistan olmak üzere 51 ülkeye ihraç ediliyor. Rusya’dan 5 firmaya ihracat yapma yetkisi verilirken, bu sayının 10’a çıkartılacağı ve böylelikle ihracatın daha da artması bekleniyor.

51 ülkeye ihracat yapılıyor (Özel Haber)
51 ülkeye ihracat yapılıyor (Özel Haber) Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2786 kez okundu.

Fethiye ve Seydikemer’den 2017 yılında yapılan yaş sebze ve meyve ihracatıyla ilgili rakamları açıklayan Türkiye Yaş Sebze ve Meyve Haller Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Fethiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün, birçok zorlukların aşılarak ihracat yapıldığını, sorunların ortadan kaldırılması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın güzel çalışma ve çabaları olduğunu söyledi. Başkan Akgün, yerelde de oluşturulan hakem heyetiyle sorunların daha kısa sürede çözümlendiğini ve mağduriyetlerin giderildiğini belirtti.

 

İhracat yapılan ülke sayısı artıyor

26 bin dekarlık örtü altı tarım alanında çiftçilerin ürettiği başta domates, bölgedeki haller aracılığıyla Rusya, Polonya, Romanya, Gürcistan, Ukrayna, Letonya, Irak, İsrail, Kazakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar, Bulgaristan, Hollanda, Sırbistan, İtalya, Moldova, Slovenya, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Norveç, İsveç, Kosova, Almanya gibi ülkelere ihraç ediliyor. Fethiye ve Seydikemer’den 2017 yılında yapılan ihracat rakamları 106 bin 455 tona ulaştı. 29 bin ton ile en fazla Mart 2017’de ihracat yapılırken, en az ise 40 ton ile Temmuz’da yapıldı. 2018’de ise Rusya’nın önce 5 firmaya yetki vermesi ile direkt başlayan ihracatın bölge ekonomisine büyük katkı vermesi bekleniyor. Ayrıca Rusya’nın 5 firmaya daha yetki vermesi bekleniyor.

Antalya’dan sonra ikinci sırada

Türkiye’de Antalya’dan sonra en fazla domates üretilen Fethiye ve Seydikemer bölgesinde, yılda yaklaşık 400 bin ton üretim gerçekleştiriliyor. Ayrıca Seydikemer’in yayla mahallelerinde de her geçen yıl sebze üretimi artarken, iç piyasaya ve ihracata ciddi katkı sağlamaya başlandı.

Fethiye’nin en kaliteli domatesin üretildiği bölgeler arasında bulunduğunu, örtü altı domates yetiştiriciliğinde Antalya’dan sonra Türkiye’de ikinci sırada olduğunu ve coğrafi işaret alınması için de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Türkiye Yaş Sebze ve Meyve Haller Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Fethiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün, Fethiye domatesinin en çok tercih edilen ürün olduğunu belirterek Fethiye domatesinin kesinlikle markalaşması gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Akgün, “Fethiye domatesi yöre ve iklim itibariyle dayanıklılığı olan hem uzun yol, hem raf ömrü olan bir ürün. Kesinlikle markalaşması gerekiyor. Markalaşmasının mutlaka olumlu katkıları olacaktır. Çünkü uzun dönemler Fethiye domatesi Antalya markalarıyla yurt dışında raflarda ve satışta. İnşallah ilçemiz ürünleri markalaşmış olarak uluslararası raflarda yerini bulursa ilçemiz adına çok iyi olur” dedi.

Halde değişim devam ediyor

Fethiye Batı Akdeniz Karaçulha Bölge Hali daha önce üreticilerin hak ve alacaklarıyla ilgili sık sık gündeme geliyordu. Ancak Muğla’da İl Hakem Kurulunun kurulmasının ardından üreticilerin birçok sorunu yerinde çözüme kavuştu.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından eksikleri ele alıp çalışmaya başladıklarını kaydeden Atabey Akgün, üreticilerin hak kaybını, belediye ve devletin zirai mali kaybını ortadan kaldıracak düzenlemelerin bir bir hayata geçirildiğini söyledi.

Akgün, daha önce toptancı halinde üretici hak ve alacaklarıyla ilgili çok ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatarak bu sorunların giderilmesi için Muğla’da İl Hakem Kurulunu oluşturduklarını belirtti. Bireysel mağduriyetlerin de kısa sürede giderildiğini, sorunların % 90 hakem heyetine iletildiğini ve vatandaş lehine çözümlendiğini vurguladı. ( ÖZEL HABER )

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık