Advert

Vali Civelek: ‘Yeryüzü cenneti’

Fethiye’deki endemik bitkiler Muğla ekonomisine büyük katkı sağlamaya başladı. Muğla Valisi Esengül Civelek Fethiye’nin İncirköy Mahallesi’nin Tıbbi ve Aromatik bitkiler üzerinde marka olacağını söyledi.

Vali Civelek: ‘Yeryüzü cenneti’
Vali Civelek: ‘Yeryüzü cenneti’ Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1570 kez okundu.

Fethiye, tarım ve turizmin yanı sıra endemik bitkiler ile de dikkat çekiyor. Muğla Valisi Civelek, Türkiye’de endemik, tıbbi ve aromatik bitkiler açısından önemli bir yere sahip olan Muğla’da bu bitkilerin korunup daha da yaygınlaştırılıp ekonomiye kazandırılması için yoğun bir destekleme yapılmakta olduğunu bildirdi. Fethiye’de düzenlenen törende ayrıca çoğunluğunu kadınların oluşturduğu zeytin budama, sürü yönetimi, organik tarım ve arıcılık kursunu başarıyla tamamlayanların sertifikaları verildi.

Muğla’nın bir yeryüzü cenneti olduğunu söyleyen Muğla Valisi Esengün Civelek, Fethiye’nin İncirköy Mahallesi’nde bulunan adaçayı, çalba, okaliptüs, papatya ve diğer tıbbi ve aromatik bitkilerden hiçbir katkı maddesi bulunmadan çeşitli yağlar ve sabun üretimi yapılan tesiste incelemelerde bulundu.

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER TANITILDI

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İncirköy Mahallesinde tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtıldı. Fethiye Belediyesi Cahit Beğenç Salonu’nda düzenlenen toplantıya Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, İncirköy Muhtarı Orhan Orhun, Üzümlü Mahalle muhtarı Erkan Arıkan ve mahalle sakinleri ile diğer yetkililer katıldı.

SERTİFİKALARI TÖRENLE VERİLDİ

Muğla ve ilçelerinde ıtri ve tıbbi bitkiler konusunda hazırlanan videonun izlenmesinin ardından İncirköy Mahallesinde zeytin budama, sürü yönetimi, organik tarım ve arıcılık kursunu başarıyla tamamlayan çoğunluğu kadınlardan oluşan kursiyerlere sertifikalarını Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal verdiler.

FİDANI DAĞITIMI YAPILDI

İncirköy Muhtarı Orhan Orhun, “20 yıldır tütün üretiminin bitmesiyle birlikte alternatif gelir kaynağını araştırdık. Köyümüzde ve bölgemizde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin yapılabileceğini öğrendik. Köyümüze 41 bin 496 adet adaçayı, 14 bin 136 adet kekik ve bin 600 adet defne fidanı dağıtımı yapıldı. Önümüzdeki günlerde 100 bin adet daha fidan dağıtımı yapılacaktır. Köyümüzde ve çevresinde bin dekar üretim alanına ulaşacağız. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde köyümüzün Muğla’nın merkez köyü olmasını hedefliyoruz” dedi.

BU PROJENİN İÇİNDE BİZDE VARIZ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, “2015-2018 yıllarını kapsayan tıbbi ve aromatik bitkiler ile yağ bitkileri, boya bitkilerini Bakanlığı bir proje şeklinde verildi. Bu projenin içinde bizde varız. Bu proje Muğla’da başarıyla yürüyor. Üreticilerimizin gayret ve katkısı çok büyük. Bizi bu işi yapmamızda zorlayan ve destek veren üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

YERYÜZÜ CENNETİ

Muğla Valisi Esengül Civelek, “Muğla’mız tarımsal alandaki ürün çeşitliliği ve üretim miktarı ile tarımda güçlü bir kent. Yeryüzü cenneti olarak tanımladığımız Muğla’mıza yüce Rabbim o kadar cömert davranmış ki havasıyla, suyuyla, bereketli ve verimli toprağı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünün gerçekleştirdiği bütün projeler çok büyük bir başarıyla sonuçlanmaktadır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile vatandaşlarımızın yaşam kalitesi yükseltmek, refah seviyesini artırmak ve her alanda sosyo ekonomik anlamda güçlendirmek ve yine vatandaşlarımızın huzur ve mutluluğunu temin etmek bizim öncelikli hedefimiz. Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünün vatandaşlarımızın bir meslek sahibi olmaları için çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde gerçekleştirmiş olduğu kurslara katılan vatandaşlarımızın bilgi ve becerisini geliştirmelerini fevkalade önemsiyoruz” diye konuştu.

ÇALBA TESİSİNDE İNCELEME YAPTI

Muğla Valisi Esengün Civelek, Fethiye’nin İncirköy Mahallesi’nde bulunan adaçayı, çalba, okaliptüs, papatya ve diğer tıbbi ve aromatik bitkilerden hiçbir katkı maddesi bulunmadan çeşitli yağlar ve sabun üretimi yapılan tesiste incelemelerde bulundu.

Vali Civelek, adaçayı, çalba, okaliptüs, papatya ve diğer tıbbi ve aromatik bitkilerden hiçbir katkı maddesi bulunmadan çeşitli yağlar ve sabun üretimi yapılan tesiste tek tek bilgiler aldı. Girişimci İlhan Çırpan tesiste ürettiği yağ ve sabunlarda kesinlikle katkı maddesi bulunmadığını, kozmetik çeşitlerin yanı sıra kekik yağı üretimi de gerçekleştirdiklerini anlattı.

Aroma Terapi Yağları Çalba Tesisinde bütün tıbbi medikal yağları çıkardığını anlatan Çırpan, “Burada 20’ye yakın yağ var. Bunların bir kısmı eterik uçucu yağlar,  bir kısmı tohum yağları bir kısmı meselasyon yağlar. Bunların tamamını bu yörenin bitkilerinden üretiyoruz. İthal hiçbir şey yok. Sonra bu ürünleri işlemeye çalışıyorum. Ayrıca kendi yağlarımızla 6 çeşit medikal sabun ürettik. Hem topladığımız bitkilerden yağ çıkartıyoruz hem de o yağlardan yeni ürünler yapıyoruz” dedi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, girişimci İlhan Çırpan’ı kutlayıp, “Sağlık ve kozmetik alanda böylesine bir çalışmanın yapılması ülke ekonomimize katkı sağlayacak. Yöre ürünleri de değerlendirilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık