Advert

2018 atılım yılı olacak

2018 turizmiyle ilgili olumlu veriler gelmeye devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ardından TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve FETOB Başkanı Bülent Uysal, turizmde 2018’in atılım yılı olacağını yinelediler.

2018 atılım yılı olacak
2018 atılım yılı olacak Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2373 kez okundu.

24 Kasım 2015’te Rus savaş uçağının düşürülmesi olayı, bölgede yaşanan savaş ortamı nedeniyle 2016’da büyük bir zarar gören Türk turizmi toparlanarak yükselmeye devam ediyor. 2017’de yeterli olmasa da toparlanma yönünde iyileşmesi ve Rusya ile krizin aşılmasının ardından iyimser hava Avrupa pazarında da özellikle İngiltere’de artarak devam ediyor. İngilizlerin İspanya’daki yüksek fiyatlar, karışıklıklar nedeniyle bu yıl bütün seyahat acentelerinin rotasını Türkiye’ye çevirmesi turizmcileri de mutlu ediyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Batı Akdeniz Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, sıkıntılı geçen 2 yılın ardından 2017’nin turizm sektörü açısından iyi bir yıl olarak kapandığını,  2018 için rakamların istedikleri seviyede olmasa da pozitif ivmenin başlamasının kendilerini mutlu ettiğini vurguladı.

2014 rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini ve bu konuda da verilerin umut verici olduğunu söyleyen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Türkiye’nin turizm sektöründe bugüne kadar yaşadığı en iyi yıl 2014. Yani yaklaşık 40 milyon civarında yabancı turist ve 35 milyar dolar civarında turizm geliri. 2018 yılında bizim en önemli hedefimiz tekrar bu rakamlara ulaşmak, kayıpları geri kazanmak.” dedi.

Turizmin sadece Avrupa’ya bağlı kalmaması gerektiğini ve pazarın çeşitlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Ayık, Avrupa pazarından gelen erken rezervasyonların da sevindirdiğini belirterek, “2017 yılında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ciddi ziyaretçi çektik. 2018’de ziyaretçi sayısını da gelirleri de arttırmak istiyoruz. Şu anda en yoğun satışlar Avrupa pazarında. Rakamlar gayet iyi. Avrupa pazarında, özellikle de Almanya pazarında en iyi olduğumuz yıllardan biri 2015’ti. Şu anda erken rezervasyon satışları o yılın rakamlarının da üzerinde seyrediyor. Bu da bizi mutlu ediyor” dedi.

Başkan Uysal: Geçen yıl Martta yaptığımız satışı Aralık’ta yaptık

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal, “Gelen erken rezervasyonlarda tablo mutlu edici. Mesela biz kendi otelimizde geçen yıl Mart’a kadar yaptığımız erken rezervasyonu bu yıl fiyatları arttırmamıza rağmen Aralık’ta yaptık. Geçen yıldan çok iyi durumdayız.” Dedi.

“2016-2017 son 10 yılın en kötüsüydü.” diyen Başkan Uysal, 2018 sezonu için hazırlıkların sürdüğünü belirtti. “Aldığımız erken rezervasyonlar, bilgileri bizi 2018 için umutlandırıyor. Fethiye bölgesi için Almanya, Hollanda ve Belçika’dan beklediğimiz erken rezervasyonlar henüz olmasa da İngiltere ve Rusya verileri güzel. Acentelerden TUİ kapasitesini % 20, Thomas Cook % 40 arttıracağını, Jet2’da rakam vermedi ama artış belirtti. Bu bizleri mutlu ediyor.” Dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık