Advert

TURMEPA sahillerde kıyı temizliği yaptı

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Fethiye Şubesi, Uluslararası Kıyı Temizleme Günü’nde sosyal farkındalık yaratmak amacıyla kıyı temizliği yaptı.

TURMEPA sahillerde kıyı temizliği yaptı
TURMEPA sahillerde kıyı temizliği yaptı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4186 kez okundu.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), Uluslararası Kıyı Temizleme Günü etkinlikleri kapsamında, Kızılada çevresinde kıyı temizliği yaptı. Fethiye Deniz Ticaret Odası ve Orka Hotel’in de destek verdiği temizlik çalışmasında çevre gönüllüleri, sahilde atık topladı.

Deniz Temiz Derneği gönüllüleri daha sonra kıyı şeridindeki çöpleri toplayarak bir araya getirdi. 80 metrelik kıyı şeridinden toplanan 65 kilo çöpün çoğunluğunu pet şişelerin oluşturması dikkat çekti. Çöpler, geri dönüşüme yollandı. Ayrıca etkinlikte toplanan pet şişe kapaklarının da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine ulaştırılacağı ve ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye alınacağı öğrenildi.

Yaklaşık 25 gönüllünün katıldığı etkinlik hakkında bilgi veren TURMEPA Fethiye Şubesi Su Ürünleri Mühendisi Songül Turan, “Yıllardır Amerika’da yapılan bir etkinlik var. Bu etkinliğin ismi Uluslar arası Kıyı Temizliği Etkinliğidir. TURMEPA olarak da biz bu etkinliği Türkiye genelinde yapıyoruz. Yıllardan bu yana bu etkinliği TURMEPA üstleniyor ve Türkiye’nin farklı kıyılarında gönüllüleri ile birlikte gerçekleştiriyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki kıyısında bu gün tüm TURMEPA şubeleri ile aynı anda bir kıyı temizliği etkinliği gerçekleştiriyoruz. Biz de Fethiye’de bu temizliğimizi Kızılada çevresinde yapacağız. Bu etkinliğimizin amacı denizi en fazla ne kirletiyor onu tespit edeceğiz. Çıkardığımız atıkları sınıflandırarak, en fazla atık ne ona bakarak rapor hazırlayacağız. Eğer sağlıklı kalmak istiyorsak, sağlıklı bireyler olarak yaşamımızı sürdürmek istiyorsak çevremizi ve denizimizi temiz tutalım” diye konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık