Advert

Turizmciler 2018 turizmi için bir araya geldi

Kış dönemi boyunca bölgenin tanıtımı için fuarlara katılacak olan turizmciler, 2017 sonu ve 2018 sezonunda neler yapılması gerektiğini masaya yatırmak amacıyla Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Fethiye Şubesinde bir toplantı gerçekleştirdiler.

Turizmciler 2018 turizmi için bir araya geldi
Turizmciler 2018 turizmi için bir araya geldi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2471 kez okundu.

 

Fethiye Belediyesi başkan yardımcısı Mete Atay başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Fethiye TÜRSAB Batı Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu başkanı Süleyman Kaya ile başkan yardımcısı Barış Kaya,  Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği başkanı Mete Ay, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mümtaz Kökten, FETOB Başkanı Bülent Uysal, Deniz Ticaret Odası Fethiye şubesi temsilcisi Mehmet Eskici ile Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Güler Uymaz katıldı.

2018 yılı turizm dönemi fuar çalışma toplantısının ilkini gerçekleştirdiklerini ifade eden Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete Atay: “Hem yurt dışı hem de yurt içindeki fuarlarla ilgili araştırmalarımızı, planlarımızı ve çalışmalarımızı hep birlikte görüşerek hazırlıklara başlayacağız. Paydaşlarımızla bir aradayız. Şimdiye kadar olan tecrübelerimiz şunu gösterdi; birlik ve beraberliğimiz devam ettiği müddetçe daha çok başarılı olmaktayız. Şunu görmekteyiz; her fuar geçmiş fuarlara göre daha başarılı oluyor. Toplantıya katılan ve katkıda bulunan FETOB, Çalış-Der, Ölüdeniz Geliştirme Kooperatifi, TÜRSAB Batı Akdeniz, DTO Fethiye şubesi, FTSO ile Kaymakamlığımıza bağlı Turizm Danışma Bürosuna ve tüm turizm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BAYRAM TATİLİNİ ÇÖP İLE DEĞERLENDİRMEMEK GEREKİYOR”

Gazetecilerin 10 günlük bayram tatili değerlendirmesi ile ilgili soruları yanıtlayan Mete Atay: “Bir bayram tatilini çöp ile değerlendirmemek gerekiyor. Şunu söylemek lazım: Geçen bayramlara göre yoğunluk o kadar yoktu. Fakat yine de turizmcilerimizi memnun edecek bir bayram süreci yaşadık. Otellerimiz doluydu. İşletmelerimiz beklentilerini karşıladılar ama 10 günlük bir tatil olunca tatil süreci biraz daha dağıldı. Böylece; 3-4 günlük yığılma engellenmiş oldu. Her ne kadar bazı sosyal medyada Ölüdeniz’ de ki çöple ilgili belli sorunlar dile getirildiyse de; bunların hepsi gerçeğe aykırı şeylerdir. Gerçekten biz bu bayramda geçen bayramlara göre çöp konusunda daha başarılı çalışmalar yaptık. Herkesin rahatsız olacağı bir şekilde; çöple ilgili şikayetlerin artacağı gibi şeyler yaşanmadı. Tabiî ki gönül ister ki; daha temiz bir Fethiye olsun ama biz olanaklarımız içersinde, bütün turizm köşelerini temiz tutmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuza inanmaktayım. Çöpler belli saatlerde alınmakta. Bir normal çöpler var bir de geri dönüşüme giden çöpler var. Şikayetler geri dönüşüm çöpleri ile ilgili olabilir. Bu çöpler belirli zamanlarda  alınmakta. Biz geri dönüşümle ilgili olarak 10 tane daha ilave kafes koydurduk. Bu konuda başarılı olduğumuza inanmaktayım” diye konuştu.

10 günlük bayram tatili sürecini değerlendiren FETOB başkanı Bülent Uysal: “25 Haziran’da başlayan Ramazan bayramı ile beraber 4 Eylül’e kadar olan süreçte yoğun bir şekilde yerli turist ağırladık. Kurban bayramının 10 güne çıkmasıyla çok ciddi bir talep oldu. Bu zamanda çok ciddi bir yoğunluk yaşadık. Otellerimizin birçoğu % 100 doluluklara ulaştı. 15 Eylül’e kadar da bu yoğunluk devam edecek. Yaşadığımız yurt dışı sorunlarından dolayı 15 Eylül’den sonra yurt dışından gelecek olan uçaklarımızda azalma var. Bu azalmadan dolayı otellerimizde bir düşme olayı yaşanacak” dedi.

YURT İÇİ FUARLARINA AĞIRLIK VERİLECEK

Uysal: “Diğer paydaşlarımızla birlikte 2018 turizm döneminin ilk konsey toplantısını yapmaktayız. Geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz çalışmaların faydalarını gördük. Özellikle; yurt içi fuarlara katılarak yapmış olduğumuz çalışmalarda; iç turizmde büyük faydasını gördük, iç turizmin katlanarak arttığını görmekteyiz. Bunu; İstanbul, Ankara ve İzmir fuarlarına katılarak devam ettireceğiz. Gündemimizde yurt dışı fuarlarda var. İngiltere, Almanya, Ukrayna ve Rusya fuarlarına katılacağız. Özellikle Ukrayna ve Rusya pazarında artan bir oran var. Fethiye olarak Ukrayna ve Rusya pazarında çok ciddi bir pay almamız gerekiyor. Almanya ve Hollanda’da yaşadığımız sıkıntılardan dolayı bu pazarlarda giderek kan kaybediyoruz. Bu açığı önümüzdeki yıl Ukrayna ve Rusya ile kapatmak istiyoruz” dedi.

Haber Hülya Kulalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık