Advert

Denizlerimiz kirlenmesin diye

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi tarafından, 2015 yılında “Mavi Yolculuk Artık Daha Mavi” projesi adıyla Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında %75 hibe desteği ile yaptırılan DTO FETHİYE Atık Alım Teknesi, iki yıldır faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Denizlerimiz kirlenmesin diye
Denizlerimiz kirlenmesin diye Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2553 kez okundu.

Fethiye ve Göcek bölgelerinde, denizdeki teknelerden yerinde atık alım işlemlerinin yürütülmesi ve bu bölgede atık alım sorunlarına destek vermesi amacıyla DTO FETHİYE Atık Alım Teknesinin kullanım hakkı 2016 yılında 3 yıllık süreyle Deniz Temiz Derneği TURMEPA’ya devredildi.

Günlük ortalama 12 tekneye hizmet veren DTO FETHİYE Atık Alım Teknesi 2016 ve 2017 yılında (bugüne kadar) toplam 2018 tekneden 1.534.243 litre gri/siyah su ve 1147 litre sintine suyu toplamıştır.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şaban ARIKAN;

“Bu proje ile birlikte bölgemiz denizlerinin temiz tutulması amaçlanmıştır. Bölgemizde atık istasyonlarımız mevcut fakat bu şekilde hizmet veren yok. DTO FETHİYE Atık Alım Teknesi ile koylarda konaklayan teknelerden atıklarını rahatça toplayarak denize bırakılacak olası kirliliğin önüne geçmiş oluyoruz. Yaklaşmakta olan bayram dolayısıyla koylarımızda artacak olan tekne yoğunluğunu da düşünürsek DTO FETHİYE, TURMEPA-1 Atık Alım teknesiyle birlikte denizlerimizin kirlenmesini mümkün olduğunca önlemiş olacaktır.”

Bu kapsamda emeği geçen tüm kişi ve kurumlara, Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA ve destekleyicileri (sponsor) olan SONAX ve TÜPRAŞ’a, teknelerimize barınma ve destek hizmetler sunan Marintürk Marina, D-Marin Göcek’e ve Ece Marina’ya, teşekkür ediyorum. ” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık