Advert

30 yıllık hayal gerçek oluyor

FETHİYE’de her yıl 1 milyon tatilciyi dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’ın zirvesine taşıyacak Babadağ Teleferik Projesi’nin temeli atıldı.

30 yıllık hayal gerçek oluyor
30 yıllık hayal gerçek oluyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1888 kez okundu.

1965 rakımlı Babadağ’ın zirvesine kurulacak projenin temel atma töreni, Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Belceğiz Plajı’nda yapıldı. Törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer, CHP Muğla milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan yaptı. Fethiye’de turizmi 12 aya yayacak dev proje için ellerini taşın altına soktuklarını belirten Arıcan, katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür etti.

Muğla Valisi Esengül Civelek ise, Babadağ’ın yıllardır eksikliği hissedilen teleferiğe kavuşmasına çok az süre kaldığını söyledi. Muğla’nın, Antalya ve İstanbul’un ardından Türkiye’de en fazla turisti ağırlayan il olduğunu anlatan Vali Civelek, “Muğla turizmde marka kent. Turistlerin ilgisini çekiyoruz. Turistlerin çoğu deniz, kum ve güneş üçlemesi için ilimizi ziyaret ediyor. Ancak ilimiz doğa, sağlık, tarih ve spor alanında da çok büyük potansiyele sahip. Alternatif turizm alanındaki bu güçlü potansiyeli ortaya çıkardığımız takdirde ilimizde turizm 12 aya yayılabilecek” diye konuştu.

Konuşmanın ardından protokol üyelerinin katılımıyla sahnedeki butona basılarak teleferiğin temeli atıldı.

Arıcan: 6 yıllık mücadelemiz

Proje hakkında bilgi veren Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan törende yaptığı konuşmada, “Fethiyemizin 30 yıllık hayalini, bugün birlikte gerçeğe dönüştürüyoruz. Bu mutlu günümüzde, bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür eder, sizleri şahsım ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlarım.

Babadağ teleferik projesinde, zorlu bir mücadelenin ardından bu aşamaya geldik. 2011 yılında Babadağ teleferik projesi ihalesine girme kararını veren, dönemin meclis üyeleri başta olmak üzere,  projemizin bu aşamaya gelmesinde bütün samimiyetini, yüreğini ortaya koyarak çalışan, tüm yönetim kurulu, meclis üyesi ve diğer ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Zaman zaman yorgun düştük ama hiçbir zaman umudumuzu, azmimizi, inancımızı kaybetmedik, pes etmedik. Kuşkusuz, en büyük desteği üyelerimizden ve Fethiye halkından aldık. 6 yıllık mücadelemiz, bugün, yerini tatlı bir yorgunluğa bıraktı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak temel ilkemizin eleştiren değil; gerçekleştiren olduğunu ifade etmek isterim.

Babadağ Teleferik Projesi; Fethiyemizi, dünyanın en önemli hava sporları merkezinden birisi haline getirecek.

“Vatanını seven, ona en çok hizmet edendir.” Bizler bu toprakları seviyoruz ve hizmet etmek için, var gücümüzle çalışıyoruz. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüccarın, sanayicinin ve yatırımcının önünü açmak için, mücadele ediyoruz. Teleferik projesini bu görev bilinciyle hayal olmaktan çıkardık, gerçeğe dönüştürdük.

Çabalarımıza destek veren, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, daire başkanlarımıza, genel müdürlerimize, il ve ilçe müdürlerimize, Muğla Milletvekillerimize, Babadağ’ın yolunu asfaltlayarak, temel atma törenine yetiştiren, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Osman Gürün’e, ilçe belediye başkanımız Sayın Behçet Saatcı’ya ve ekiplerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca, Teleferik Projesi’nin yapımını üstlenerek, büyük cesaret gösteren, yatırımcımız Kırtur Şirketi sahibi Sayın Kenan Kıran’a, projemizin her aşamasında desteklerini bizden esirgemeyen Fethiye’nin saygıdeğer basın mensuplarına şükranlarımı sunarım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık