Advert

Çevrecilerden Hippi Festivaline Tepki

11-12-13 Ağustos tarihlerinde Kelebekler Vadisi’nde gerçekleşmesi planlanan Hippi Müzik Festivali’ne çevreciler tarafından tepki gösterildi.

Çevrecilerden Hippi Festivaline Tepki
Çevrecilerden Hippi Festivaline Tepki Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4327 kez okundu.

Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisindeki doğal bir hazine olan Kelebekler Vadisi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca da yasal koruma (sit) altında. Normal koşullarda yüksek sesle konuşmanın bile uygun görülmediği vadiye, festival sebebiyle bin kişinin gelmesi bekleniyor. Üstelik kurulacak sahnedeki müzik sistemi de cabası.

Çevreciler bu festivalin 80’in üzerinde kelebek türünün, ender ve endemik bitkilerin yaşam sürdüğü, 1. derecede doğal sit alanı olan vadiyi tehdit edeceğini söylüyor. Festivalin kelebeklerin kozalarından çıkacağı dönem olan  Ağustos ayına denk gelmesi durumu daha da vahim hale getiriyor. Festivalde sahne alacak olan müzik gruplarına ve festival katılımcılarına çağrıda bulunan çevreciler, “bu yanlış karardan bir an önce geri dönün “çağrısında bulunuyor. Çevrecilerin çağrısına daha önce  festivale katılacağı duyurulan Siya SiyaBend grubundan destek geldi. Grup sosyal medya hesaplarında festivale katılmayacaklarını duyurdu.

Vadide bulunan işletmelere kar sağlamak amacıyla düzenlendiği iddia edilen festivalin ilgili kuruldan nasıl izin aldığı merak konusu…  Konuyla ilgili Change.org’da başlatılan imza kampanyasına destek vermek için buraya tıklayınız.

Kaynak:http://www.ajanimo.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık