Advert

Rezalate kim dur diyecek?

Türkiye’nin dünyaya tanıtımında en önemli yüzü, gözbebeğimiz Ölüdeniz’i rant her geçen gün yok ediyor. Kumburnu Milli Parkı’nda üst üste konan şemsiye ve şezlonglar denize kadar inerken bir de localar türedi. Belceğiz Plajı’nın Babadağ kıyısı ise çadır kampına döndü..

Rezalate kim dur diyecek?
Rezalate kim dur diyecek? Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3673 kez okundu.

Ölüdeniz’de son yıllarda sorunlar giderek büyürken, hiç bir önlem alınmaması ise tepkileri daha da arttırıyor. Belceğiz’de jandarmanın yakınında bir özel otoparın görevlisi trafik zabıtası gibi trafiği otoparka yönlendirmeye çalışırken, Karayolları’nın denetiminde olan Faralya Yolu’ndan otopark ücreti alınmasına, sorunlar saymakla bitmiyor.

Kumburnu Milli Parkı’nda işletme sahibinin denize sıfır üst üste yerleştirdiği şemsiye ve şezlonglardan vatandaşlar denize girmekte zorlanırken, Belceğiz Plajı’nın bir kısmında da durum aynı. Son günlerde yaygın basın ve sosyal medyada Ölüdeniz ile ilgili çıkan olumsuz haber, köşe yazısı ve yorumlar artmaya başladı.

Denize sıfırladılar: 210 TL

Dünyanın sayılı koylarından olan, Ölüdeniz’de Kumburnu bölgesindeki milli parkta denize sıfır kurulu localar günlük 210 TL’ye kiralanıyor.

Hürriyet’ten Mustafa Bakacak’ın haberine göre; Fethiye Ölüdeniz Kumburnu bölgesinde yer alan milli parka giriş fiyatı 7 TL. Yıllardır tatilciler cüzzi bir ücret karşılığında bu doğa harikasında denize giriyorlar. Ancak son yıllarda Ölüdeniz’de bir loca enflasyonu yaşanıyor. Denizin hemen dibine kurulan ve sayıları hızla artan locaların kira bedeli 210 TL. Şezlong ve şemsiyelerin ücreti ise her bir parça için 15 TL.

Tatilciler locaların denize bu kadar yakına kurulmasının yüzmelerine de engel teşkil ettiğin dile getiriyor.

GİRİŞ ÜCRETİNİ BAKANLIK ALIYOR

Kumburnu Tabiat Parkı’nın giriş ücretini bakanlık alıyor. İşletmeciği ise 2014’te ihaleyi kazanan Güneş Aydeniz Turizm AŞ yapıyor. Şirketin Müdürü Halil Tatlıcı, fiyatların emsal plajlara bakılarak belirlendiğini, isteyenin kendi şemsiyesi ile de oturabildiğini söyledi. Ücret almadıkları kişilere de duş, temizlik, kabin hizmeti verdiklerini belirten Tatlıcı şunları söyledi:

“Bakanlık tarafından müfettişlerce en son denetim 22 Temmuz’da yapıldı. Denetimde temizliğin yapıldığı, şezlong aralıklarının yeterli olduğu gibi bilgiler yer aldı. Locada fiyat sabit değil. Müşterinin durumuna göre indirim uyguluyoruz. Gazi, engelli, şehit yakınlarında ücret bile almıyoruz. Burada kaliteli ürün satılıyor, fişsiz hiçbir ürün satılmıyor. Çalışanlar üniversiteli gençler, müşteriye davranışları saygılı. Ayrıca gelen her eleştiri, şikayet titizlikle değerlendiriliyor. Loca sayısı işletmeyi aldığımızdan bu yana aynı. 12 tanedir. Aile olarak gelenlerin talebinden dolayı bunlar konulmuş ve sabit değildir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık