Advert

Fethiye'nin bir rüyası daha gerçek oluyor

SKYWALK-Fethiye marka adını alan Babadağ Teleferik Projesi’nde adım adım sona yaklaşılıyor. 3 Nisan tarihinde onaylanan KDV hariç yıllık kira bedeli 2 milyon 250 bin lira değerindeki teleferik projesinin temeli, 21 Ağustos’ta atılacak.

Fethiye'nin bir rüyası daha gerçek oluyor
Fethiye'nin bir rüyası daha gerçek oluyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2184 kez okundu.

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan Babadağ Zirve kafede Fethiye Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Yönetim Kurulu üyesi Gürsu Özdemir, Kırtur Şirketi sahiplerinden Kenan Kıran gazetecilere Babadağ Teleferik Projesi’nde gelinen nokta hakkında bilgiler verdi.

Fethiye’nin 25 yıllık hayalinin gerçekleştiğini belirten FTSO Başkanı Akif Arıcan; “3 Nisan’da yaptığımız ihale sonucunda yatırımcımız Kenan Bey bu ihaleyi alarak Teleferik projesinin inşaatına başladı. Ekonomik anlamda çok önem arz eden projemizle Fethiye’de 12 ay turizmin açılmasına vesile olacağız” dedi.

2018 YILININ İKİNCİ YARISINDA PROJE BİTECEK

2018 yılı ikinci yarısında Teleferik Projesinin biteceğine işaret eden Arıcan; “Bütün mesele ilçemizin turizm çeşitliliğini geliştirmek ve ilçemiz ekonomisini katkıda bulunmak. Bir tek Akif Arıcan değil Gürsu Özdemir, Günay Özütok, Adnan Bakırcı gibi arkadaşlarımızla bu işi hep beraber yapıyoruz. Güç Birliği Şirketinin yönetim kurulu olarak bu bölgeye değer katmak, zamanımızı harcamak ve bu işi yapmaktan büyük bir onur duyuyoruz. İlçemizin böyle bir proje kazandırılmasında sorumluluk aldık ve elimizi taşın altına koyduk. Bu projeyi hayata geçirmek için bütün güzümüzle çalışıyoruz. Yatırımcımızda büyük bir ufuk, cesaret ve vizyon sahibi. Bu konuda taşın altına elini koydu. Şuanda çalışmasına başladı” diye konuştu.

TEMEL ATMA TÖRENİ 21 AĞUSTOS’TA YAPILACAK

21 Ağustos 2017’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla temel atma töreni yapacaklarının altını çizen Arıcan şunları söyledi: “21 Ağustos saat 18.00’da bütün Fethiye kamuoyuyla bu coşkuyu, heyecanı hep birlikte yaşayacağız. Temel atma törenin ardından da 2018 yılının sonuna doğru açılışını hep beraber yapacağız. Bu projemizin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

ALT YAPI ÇALIŞMALARI BİTTİ

Kırtur Şirketi sahiplerinden Kenan Kıran ise: “Fethiye Ticaret Odası ve Güç Birliği bir mücevheri bulup ortaya çıkardı. Bize de o mücevheri parlatmak düşüyor. İhale sürecinden hemen sonra İsviçre Bartelot firmasıyla ilgili temaslarımızı geliştirdik. Bu uzun soluklu bir proje. Hemen insanlar bir şey göremiyorlar, merak ediyorlar ama 2 aydır projenin alt yapı çalışmaları devam ediyor. Alt yapı çalışmaları şuanda birmiş vaziyette. Projeye start verecek durumdayız. İmalatlar yurt dışında devam ediyor. 3 ayaklı bir proje bu. Arkamızda görmüş olduğunuz tepe teleferiğin varış istasyonu. O tepeden de 1700 – 1800 arasındaki birinci telesiyej hattımız var. 1800-1900 arasında diğer ikinci hattımız var. Proje ile yeni restoranlar olacak. Pistlerimiz var. Bunlarla ilgili çalışmalar başladı” diye konuştu.

Devletin gerekli kurumlarından gerekli yapı izinlerinin çok kısa sürede alınacağını ifade eden Kıran şöyle konuştu: “Orman girişindeki şantiye iznimiz bekleniyor, makinalarımız birkaç güne kadar bulunduğumuz noktaya iniyor. Dolayısıyla kazmayı vurduğumuz nokta 21 Ağustos değil biz daha önceden başladık. Fiziki olarak 2-3 gün içerisinde izinler çerçevesinde başlayacağız. 1700-1800 arasındaki birinci telesiyej hattımız ekim sonunda tamamlayacağız. Şubat-Mart ayı gibi 1800-1900 arasında diğer ikinci hattımızı, pistlerimizi, yerleşimleri bitireceğiz. Teleferik kendi içerisinde çalışıyor. İsviçre’de bunun imalatı devam ediyor. Ama üçüncü kademe olarak da teleferik sonu devreye girecek. Hedefimiz 2018 sonu itibariyle büyük yapıyı tamamıyla hayata geçirmek. Aralık 2018 dediğimizde inşallah enerjisiyle, suyuyla, pistleriyle, kafeleriyle, teleferiğiyle, telesiyejle bütün her şeyi bitirmiş dünya markası bir bölge yapmanın peşindeyiz.”

HEDEF 1 MİLYON

Teleferik yapıldıktan sonra Babadağ’ına gelecek ziyaretçi sayısında 1 milyonu hedeflediklerini ifade eden Kıran: “Şuanda 100 bin civarında tandem atlayış var. 15 bin civarından da single atlayış var. Bunların hepsi bir şekilde revizyona girecek. Bizim yapacağımız işin altında mutlaka bunlarda kendilerine çeki düzen verecekler. Çünkü uluslararası bir yer yapıyoruz. Tahminimiz 250 bin tandem uçuş. 600-700 binde ziyaretçi bekliyoruz. Dolayısıyla bu söylediklerimizle 1 milyonun üzerine çıkacağız” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık