Advert

Hem devlet, hem de vatandaş mağdur

Göcek Tüneli’ni işleten firmanın turizm sezonu öncesi 4.50 TL olan geçiş ücretini 5 TL yapmasını değerlendiren Çalış-Der Başkanı Mete Ay; “Para kazanmak için hem devleti zor durumda hem de halkı mağdur duruma düşürüyor. Bu hiç hoş bir şey değil” diye konuştu

Hem devlet, hem de vatandaş mağdur
Hem devlet, hem de vatandaş mağdur Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2279 kez okundu.

Muğla – Antalya karayolu üzerinde, Fethiye’nin Göcek Beldesi yakınlarında bulunan ve Türkiye’deki 172 tünel içinde tek paralı tünel olan Göcek Tüneli’nin geçiş ücretlerine 50 kuruş ile 2 TL arasında zam yapıldı. Yılda binlerce aracın ücret ödeyerek geçtiği Göcek Tünel geçiş ücretine yapılan zam özellikle seyahat şirketi yetkililerinin tepkisini çekerken pek çok araç tünel yerine normal yolu kullanarak 5 ile 15 TL arasında ücret ödemeden ortalama 5 dakika sonra tünelin diğer ucuna ulaşıyor ve kara geçiyor.

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Türkiye’de ilk ve tek olan ücretli tünel geçişine yapılan zammı eleştirdi. Vatandaşların Göcek Tünelinden geçerken çok pahalıya geçtiğine dikkat çeken Ay, bu zammın hem devleti hem vatandaşı mağdur ettiğini söyledi.

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, gazetecilerin Göcek Tüneline yapılan zam ile ilgili sorusuna şu cevabı verdi: “Yaklaşık 2 yıl biz Göcek Tüneline çok taktık. Devamlı kurumları, kuruluşları, devleti, hükümeti suçluyoruz ama öğrendiğimiz kadarıyla bu tüneli yapan firmayla hükümet arasında bir kontrat var. Bu kontratın bozulması diye bir şey söz konusu değil. Ancak benim anlayamadığım; bu kadar ortalık stresken, bu kadar olay varken, Göcek Tünelini işleten arkadaşlarımız niye zam yapıyorlar? Zaten çok pahalı. 4.50 TL’ye geçiyorduk birde bunu 5 TL yapıyorsun! Kontratın iptal edilmeyeceğini biliyorsun ama bu vatandaşların suçu yok. Para kazanmak için hem devleti zor durumda hem de halkı mağdur duruma düşürüyor. Bu hiç hoş bir şey değil.”

NE KADAR ARTTIRILDI?

Göcek tünel geçiş ücreti otomobiller için 4.50 TL’den 5.00 TL’ye, kamyonetler 6 TL’den 7 TL’ye, 3 dingilli araçlar 9 TL’den 10 TL’ye, tır ve 4 dingilli araçlar 13 TL’den 15 TL’ye yükseltilirken; motosiklet ücretlerine ise zam yapılmadı. Yine 2 TL’de kaldı.

İKİNCİ TÜNEL BİTTİ, AÇILMADI

Göcek Tüneli’nin hemen yanında Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından 2 şeritli 8 metre genişliğinde 7.56 metre yüksekliğinde 868 metre tüp uzunluğuna sahip toplamda 964 metre uzunluğunda ikinci bir tünel geçtiğimiz yıl Aralık ayında tamamlandı. Ancak bir türlü hizmete açılmadı. Yaklaşık 62 milyon TL’ye mal olan tünelin dönemin Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu tarafından ücretsiz olacağı şeklinde açıklama yapılmıştı.

Haber Hülya Kulalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık