Advert

Bakanlık yapamayınca belediyeye havale etti

Fethiye’de tarihi Amintas Kral Mezarları Ören yeri çevre düzenleme projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tamamlayamayınca, Fethiye Belediyesine havale etti.

Bakanlık yapamayınca belediyeye havale etti
Bakanlık yapamayınca belediyeye havale etti Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2377 kez okundu.

Fethiye Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Fethiye Belediye başkanı Behçet Saatcı başkanlığında gerçekleşti.  İkisi gündem dışı madde olmak üzere toplam 8 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda kararlar oy birliğiyle alındı.

Toplantıda Fethiye’nin marka değerlerinden olan Amintas kaya mezarları Ören yeri çevre düzenleme projesi de görüşüldü. Fethiye’nin önemli bir simgesi haline gelen Amintas Kral mezarı ile diğer kaya mezarlarının bulunduğu arkeolojik bölgenin karşısındaki bazı araziler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı. Bakanlıktan gelen talep üzerine Fethiye Belediyesi tarafından kamulaştırılan alanlarda (300 Ada 52 parsel, 301 Ada 54,55,57, 58 parseller) imar değişikliği yapılarak konut alanı statüsünden çıkarılarak; “Sosyal Kültürel Tesis Alanı” olacak. Bununla ilgili imar planı değişikliği görevi ise bakanlıktan gelen talimat üzerine Fethiye Belediyesine  tarafından  gerçekleştirilecek.  İlgili madde detaylı olarak görüşülmek üzere İmar komisyonuna oy birliğiyle gönderildi.

METE ATAY: “DOĞRU BİR KARAR”

Fethiye Belediyesine havale edilen Amintas Kaya Mezarları Ören yeri çevre düzenleme projesinin doğru bir karar olduğunu belirten DP’li Belediye Meclis Üyesi Mete Atay; “Amintas Kaya Mezarlarına bende misafirlerimi götürdüğüm zaman oluyor. Sadece oradaki Kaya Mezarını gösterip dönmek, çevresindeki yerlerin durumunun çok kötü görülmesi, hiçbir hizmet olmaması, yaşlı insanlar geliyor onların her hangi bir yerde oturup bir şey içemeyecekleri ya da dinlenebilecekleri yer yok. Böyle bir şey çok zorunlu ve yerinde. Biz gerek meclis olarak gerekse komisyonlarda görüşüldükten sonra buna belediye olarak kesinlikle destek olmamız gerekiyor. Bu Fethiye’nin en büyük ihtiyaçlarından birisi” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi ve aynı zamanda İmar Komisyonu Üyesi Zafer Doğan da; “Geç kalmış bir karar. Destekleriz ancak burada bir sorun var. Plan tadilat yapmak bizim yetkimizde değil. Bu plan tadilatı bakanlık kendi müdürlüğü içinde yapması gerekirken bize havale ediyor. Buda anlaşılır bir şey değil” dedi.

Belediye Başkanı Behçet Saatcı’da ;”Bakanlık yapamamış bize havale ediyor. Fethiye’nin problemidir. Orası da çok önemli değerlerimizdendir” dedi.

BİLİR KİŞİ HEYETİ BELİRLENDİ

Gündemin ikinci maddesi olan ve aynı zamanda Muğla Kadastro Müdürlüğü Fethiye Hizmet biriminden gelen talep ile ilgili birinci gündem dışı maddeyi içeren  ilçemiz Kargı mahallesinde 6831 sayılı Orman Kanununun 2. Maddesinin B bendine göre çalışma yapılacağından dolayı Fethiye Belediyesi tarafından  görev yapacak olan bilir kişi heyeti  konusu  görüşülerek, karara bağlandı. İlgili muhtarlıklar tarafından seçilen İbrahim Görgülü, Cahit Ergül, Mehmet Orhon, Bayram Nadi Ekinci, Arif Ünal ve Ramazan Çarboğa’dan oluşan 6 kişilik bilirkişi heyetinin görev yapmasına oy birliğiyle karar verildi.

FETHİYE DIŞINDAN GELEN YATLAR FARKLI FİYAT ÖDEYECEK

Fethiye Kordon boyundaki yat ve tekne bağlama ücretlerinin fiyatının uygun olmasından dolayı Fethiye körfezine olan talep her geçen gün artmakta. Yat ve tekne bağlama yerlerinin kısıtlı olmasından dolayı yeni bir düzenleme getirilmesi istendi.  Bundan sonra Fethiye Vergi dairesi ve Fethiye Limanına kayıtlı olmayan yatlardan farklı ücret alınması planlanmakta.  Metre başına 200 TL. olarak alınan bu ücretin 400 TL olması talep edildi. Fethiye Vergi dairesi ve Fethiye Limanına kayıtlı olan tekneler ise metre başına 200 TL olarak ücret ödemeye devam edecekler…

GÖCEK’TE KİRAYA VERİLEN ÖZEL YATLARLA İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME İSTENDİ

S.S. Fethiye Göcek Çalış Ölüdeniz Deniz Yolcu Taşıma Kooperatifleri Üst Birliği  tarafından talep edilen konu ile ilgili gündem dışı madde görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Üst Birlik adına konuşma yapan çeşitli iddialarda bulunan Güven kaptan “Gulet, Motoryat, yelkenli tekneler için Göcek’te Fethiye Belediyesi marinasında tahta ve beton olmak üzere 60 yatlık iki iskelemiz bulunmakta. Bu iskelelerde bulunan ticari olmayan özel yatlar ve guletlerin bazılarına “Four Rent” İngilizce olarak yani kiraya verilir tabelaları asılıyor. Ticari olmayan bu tekneler ne yazık ki; kiraya veriliyor. Ticari olmayan bu tekneler haksız rekabette bulunmaktalar. Bizler ise bu konudan dolayı çok mağduruz. Bu özel teknelerden günü birlik tarifelerden ücret alınmasını ve yat bağlama sözleşmesi yapılmamasını talep ediyoruz. Çünkü bu tekneler ucuza, keyfi olarak çalışmaktalar” dedi.

Uzun süren görüşmeler neticesinde Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı konuşmasında; bu olayı araştıracaklarını ve bu olayın aynı zamanda bir vergi kaybına da yol açtığını söyleyerek; gündem dışı maddenin ilgili komisyonlarda detaylı olarak görüşüleceğini ve önümüzdeki günlerde karara bağlanacağını, söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık