Advert

Kayaköy’de imar planı uygulanmasına karar verildi

Fethiye’de yılda 60 bin kişinin ziyaret ettiği doğal ve tarihi zenginlikleri iç içe barındıran Kayaköy’de, koruma amaçlı imar planı uygulanmasına karar verildiği öğrenildi.

Kayaköy’de imar planı uygulanmasına karar verildi
Kayaköy’de imar planı uygulanmasına karar verildi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3741 kez okundu.

Fethiye’de yılda 60 bin kişinin ziyaret ettiği doğal ve tarihi zenginlikleri iç içe barındıran Kayaköy, mimari yapısı, dar sokakları, kiliseleriyle ülkemizdeki turizm merkezleri arasında önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık 20 yıldır imar sorunu yaşanan Kayaköy’de imar planı uygulamasının askıya alınması ve yüzde 3’lük emsal nedeniyle vatandaşlar, evlerine çivi dahi çakamıyordu.

KAYMAKAMDAN KAYAKÖYLÜLERE MÜJDE

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, gazetecilere makamında yaptığı açıklamada; 2017 programında Kayaköy’ün koruma amaçlı imar planı uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

Kayaköy’de yaşayan köylüsünden turizmcisine müjde niteliğindeki haberi paylaşan Kaymakam Çalık şunları söyledi: “Kayaköy’de en önemli sorun imar planı. Orada yaşayan köylülerin, vatandaşların ve turizm amacıyla orada çalışma yapmak isteyenlerin en önemli sorunu imar planı. Ama güzel bir haber var. 2017 programında Kayaköy’ün koruma amaçlı imar planı uygulanmasına karar verildiği bilgisini aldık. Kayaköy’de imar planı yapıldıktan sonra oradaki çalışmaların önü açılacaktır.”

KİLİSELER RESTORE EDİLİP, HALKIN HİZMETİNE AÇILACAK

Kayaköy’deki kiliselerle ilgili de özel bir çalışmanın yazışmasının yapıldığı bilgisini gazetecilerle paylaşan Çalık; “Kiliselerin müstakilen restore edilip, halkın hizmetine sunulması belirtildi. Kiliselerin kapalı olmasının nedeni yıkılma ve çökme tehlikesi olduğu için can güvenliğini tehdit ediyordu. Onda da Kültür Ve Turizm Bakanlığının ilgili genel müdürlükleri arasında proje hazırlanması için görüşmelerin devam ettiği, projelendirileceği ve restore edileceği bilgisini aldık” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ SORUNLAR RESTORASYONA ENGEL OLUYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon amacıyla 4 Milyon TL bedelle ihalesi yapılan Fethiye Telmessos Tiyatrosu’ndaki restorasyon çalışmalarına hukuki sorunlardan dolayı devam edilemediğini belirten Kaymakam Çalık; “Telmessos Antik Tiyatrosu Fethiye için çok önemli. Orada bir takım hukuki sorunlardan dolayı çalışma durdu. Müteahhit firma ve orada yapılan çalışmalarla ilgili hukuki sorunlar biter bitmez çalışmaya devam edilecek. Ödenek sorunu yok. Mesele sadece hukuki sorunlardan kaynaklanıyor. Telmessos Antik Tiyatrosu Fethiye’de her türlü sosyal etkinliklerin konserlerin, tiyatroların yapılabilmesi için mükemmel bir mekan. Bunu çok önemle bekliyoruz ama hukuki meseleler olunca da bir şey diyemiyoruz” diye konuştu.

Amintas Kaya mezarlığında da koruma amaçlı kamera sistemi ve aydınlatma projesi Fethiye Belediyesi tarafından hazırlandığını kaydeden Çalık; “Bu proje koruma kurulundan geçti, uygulanacak. Orası artık korunan aydınlatılan bir konuma geliyor. Restorasyon çalışması çok daha özel bir çalışma istediği için o konuda çalışmalar devam ediyor” dedi.

Haber Hülya Kulalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık