Advert

Fethiye ‘Sezona Merhaba’ Dedi

Fethiye’de 41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Sezona Merhaba Kokteyli’ düzenlendi.

Fethiye ‘Sezona Merhaba’ Dedi
Fethiye ‘Sezona Merhaba’ Dedi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1718 kez okundu.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası etkinlikleri Fethiye’de devam ediyor. Fethiye Kaymakamlığı tarafından Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Anfi önünde düzenlenen Sezona Merhaba Kokteyline Muğla Milletvekili Hasan Özyer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkan Vekili Mete Atay, FTSO Başkanı Akif Arıcan, FETOB Başkanı Bülent Uysal, TÜROFED Başkan Yardımcısı Yavuz Torunoğulları, TÜRSAB Batı Akdeniz Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kaya, Çalış-Der Başkanı Mete Ay, turizmciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte ‘turizm’ konulu resim, kompozisyon ve şiir dallarında düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Etkinliğe 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Çocuk Festivaline katılmak üzere Fethiye’ye gelen yabancı öğrenciler renk kattı.

Sezona merhaba kokteylinin’ açılış konuşmasını yapan Turizm Danışma Müdürü Güler Uymaz, Fethiye’ye 2016 yılında 400 bin yabancı 700 bin yerli olmak üzere toplam 1 milyon 100 bin misafirin geldiğini söyledi. Fethiye’ye yabancı turistlerin en çok İngiltere, Almanya, Hollanda, Ukrayna ve Belçika’dan geldiğini ifade eden Uymaz; “İlçemizde 62 firma ve seyahat acentası ile 220 bin yerli ve yabancı misafir, çeşitli turizm amaçlı sportif faaliyetlere katılmıştır. 8500 yolcu kapasiteli 177 adet günübirlik tur teknesi ile 550 bin yolcu günlük tekne turuna katılmıştır. Bu gün itibariyle ilçemizde günübirlik tur tekne sayısı 181’e, yolcu kapasitesi ise 8700’e ulaşmıştır” diye konuştu.

Son iki yılda turizm sezonunun da yaşanana sorunların 57 sektöre yansıdığını ve ekonomiye etkisinin büyük olduğunu kaydeden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan; “2017 yılı için öngörümüz ise zor günlerin geride kaldığı ve yükselişin başladığı yönündedir” dedi.

Turizmin ekonomide itici bir güce sahip olduğunu belirten Çalış-Der Başkanı Mete Ay, turizm sektörünün ‘bekle gör, yaşa gör’ sürecinde olduğunu ifade etti. Turizm sektörü yatırımcılarına önerilerde bulana  Ay; “Her zaman krizler olacak. İyi yönetin, kurumsallaşmaya ve kurallı yönetime geçin, pazarlama faaliyetlerinden asla taviz vermeyin, farklı metotlar geliştirin, üründe farklılaşın. İnsan kaynağı işletmenin kaderini çizer, kaliteli insan kaynağını elinizde tutun ve geleceğe hazırlanmak için strateji geliştirin. Hiç unutulmamalıdır ki; her kriz kendi fırsatını oluşturur” diye konuştu.

AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer de, “Ülke olarak büyük bir turizm potansiyeline sahibiz. Turizm sektöründe bir iki yıldır kriz döneminden geçiyoruz. Bu yaşanan kriz sadece turizm sektörünün yaşadığı bir kriz değil. Tamamen bölgesel ve terörden kaynaklanan bir krizdir. Bu krizi turizmcilerimizin dinamik tecrübesi ile en ucuz şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Bugün turizmin ülkemizde geldiği nokta rekabet gücümüz, dünya genelinde kıyaslanmayacak kadar üstün niteliklere

sahiptir. Fiziki şartlar, doğal güzellikler ve insanımızın sıcak misafirperverliği ile Türkiye’nin turizmde geldiği nokta asla küçümsenemez. Turizm sektörü ülkemizin dışarıdan gelen desteklerle kalkınmasında en uç seviyededir. Her sektör kendi geleceği için işine sahip çıkmalı ve benimsemelidir.

Turizm sektörü istikrarı olan bir sektördür. Turizm Bakanımız da turizmdeki gelişmeleri ve beklentileri geçtiğimiz günlerde Muğla’nın bazı ilçelerinde yaptığı turizm toplantılarında da ifade etti. Gerçekten hükümetimiz ve Turizm Bakanlığımızın çok gayretli çabaları var. İnşallah bu çalışmalarda yakın zamanda meyvelerini verecektir” dedi.

Kaymakam Ekrem Çalık, “Turizm ülkemiz için yüzde yirmi beş ile yüzde otuz değerleri arasında sektörel yer işgal etmektedir. Ülkemiz açısından son derece önemli olduğu gibi, ilçemiz ekonomisinin de yüzde sekseni ile yürümektedir. En büyük eksikliklerimizden birisi sezonluk çalışmamızdır. İlçemizde dört mevsim turizm yapılmaması Fethiye’deki en büyük sıkıntımızdır. Sportif yatırımlardan sonra bir yılda ilçemize gelen sporcu sayısı 15 bine yakındır. 15 bin sporcu yanında getirdiği kişilerle 50 bin kişiye ulaştı ve ilçemiz turizmine katkı sağladı. Spor turizminin yanı sıra sağlık tesisleri de inşa edilerek turizmin 12 aya yayılması sağlanır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Çocuk Festivaline katılmak üzere Fethiye’ye gelen yabancı öğrenciler, ülkelerine özgü halk oyunlarını oynadılar. İlgiyle izlenen halk oyunları izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Haber Hülya Kulalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık