Fethiye'nin simgesi antik tiyatronun hali içler acısı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon amacıyla 4 Milyon TL bedelle ihalesi yapılan Fethiye Antik Telmessos tiyatrosunun maruz kaldığı durum isyan ettirdi.

Fethiye'nin simgesi antik tiyatronun hali içler acısı
Fethiye'nin simgesi antik tiyatronun hali içler acısı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3545 kez okundu.

Daha önce Roma dönemine ait orijinal dokuların sökülerek yerine günümüz mermer taşlara benzer doku ile kaplanması tartışma yaratırken, şimdi de o taşların üzerine kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerce küfür içerikli yazı yazıldı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanamaması nedeniyle kapısı kültürel gezi yapmak isteyen ziyaretçilere kapalıyken, alana tel örgüleri bükerek girdiği düşünülen tarih düşmanları tiyatronun dokusuna zarar veriyor.

Dünyada deniz kıyısına en yakın amfi tiyatrolardan biri olan Antik Telmessos tiyatrosunda devam eden restorasyon çalışmalarında binlerce yıllık orijinal dokular yerine kullanılan taşlar üzerindeki yazılar tarihe ve kültüre yapılan saygısızlığın bir başka boyutunu gözler önüne serdi. Antik tiyatronun basamağına siyah boyayla yazılan ‘METO’ yazısı dikkat çekerken, tiyatroya ait bir taşın üzerine kırmızı boyayla yazılmış küfür içerikli yazı ise isyan ettirdi.

Tarihe ve kültüre sahip çıkan bazı vatandaşlar, tiyatronun maruz kaldığı duruma isyan ederken, ‘Tamamlamadan bozduk’ yorumunda bulundu.

1993 yılında Müze müdürlüğü tarafından yapılan kazılarla ortaya çıkarılan Roma dönemine ait tarihi Telmessos tiyatrosu hemen Fethiye iskelesinin yanında yer alıyor. 2012 yılında dönemin AK Partili Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın gezerek incelediği amfi tiyatro için, Fethiye’nin tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin gözdesi olduğunu söyleyen Günay; “Fethiye’de yıllardır şehir içinde unutulmuş biçimde duran Antik  Telmessos Tiyatrosunu kültür, turizm ve sanat hayatına kazandırmış olacağız” demişti.

Haber Hülya Kulalı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu