Advert

Köylülerden çevrecilerin eylemine tepki

Kayaköy ve Karakeçililer Mahalle sakinleri, tarihi Kayaköy’e giden yolun genişletilmesi için 506 kızılçamın kesilmesini eleştiren çevrecilere tepki gösterdi.

Köylülerden çevrecilerin eylemine tepki
Köylülerden çevrecilerin eylemine tepki Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 1714 kez okundu.

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği başkanı Okyay Tirli ve üyeleri, 2016 Aralık ayında kesilen ağaçların bulunduğu yola “Kesmek kolay olandı”, “Oksijeninizi sağlamak mıydı suçum”, “Ben size ne yaptım”, “Biz çok gençtik niye kıydınız bize”, “Ağaçtan değerli ne dikeceksiniz şimdi”, “Ben 25 yaşındaydım”  yazılı yapay ağaç dikerek tepki göstermişlerdi.

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği başkanı ve üyelerinin bu tepkisine, Kayaköy ve Karakeçililer Mahalle sakinlerinden cevap gecikmedi. Mahalle sakinleri bu yolun yapılması için yıllarca beklediklerini belirterek, artık kimsenin engel olmamasını istedi.

8 YILDIR YOLUN GENİŞLETİLMESİNİ BEKLİYORLAR

2009 yılından bu yana Kayaköy yolunun genişlemesi için müracaat ettiklerini ifade eden Kayaköy Muhtarı Metin Ekiz; “2009 yılından beri bu yolun genişlemesi için müracaatlar var. Bizde 2 yıl önce Kayaköy halkıyla mevcut olan yolun genişlemesi, tadilatı olması için Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunduk. Büyükşehir Belediyesi, bu talebi ilgili birimlerden iznini alarak Kayaköy yolunda çalışmalara başladı. Şuan ihale aşamasında ve biz bu yolun bir an önce açılmasını istiyoruz” dedi.

EKİZ: “AĞAÇ KESİLDİ DİYEN KİŞİLER BANA GELSİN. BEN AĞAÇ DİKİLECEK YERLERİ GÖSTEREYİM”

Ağaçların kesilmesine tepki göstererek yapay ağaç diken kişilere de cevap veren Ekiz; “Bu yol kamu yolu. Elbette birkaç ağaç kesilecek yol genişleyecek. Biz kesilen ağaçların yerine ağaç dikmesini de biliriz. Dün ağaç kesildi diyen kişiler bana gelsin. Ben ağaç dikilecek yerleri göstereyim. Hangi birim olursa olsun ben mahalleme hizmet yapılmasını istiyorum, gerisi beni ilgilendirmez” ifadelerini kullandı.

GÖKÇE: “BAŞKANIMIZ MADEM AĞAÇLARIN KESİLMESİNE ÇOK ÜZÜLÜYOR O ZAMAN TÜNEL AÇSIN”

18 yıldan beri muhtarlık yaptığını belirten Karakeçililer Muhtarı Ercan Gökçe; “Bu yolları Devletin aracını kullanmadan ben traktörlerle yaptırdım. 15 sene eli, kürekte kendim çalıştım. Belediye Başkanımız bir araç verip yollara çakıl taşı bile attırmadı. Şimdi bu yolun yapılmasına da engel olmasınlar. Bu yollarda çok kazalar oldu. Başkanımız Madem ağaçların kesilmesine çok üzülüyor o zaman tünel açsın. Başkanımız seçimden önce oy istemek amacıyla geliyordu. Şimdi hiç gelmiyor. Köylünün ihtiyacını bir sorsa ya başkan olarak!” diye konuştu.

Ömer Kıryaman; “Köyümüzün yıllardan beri bozuk olan yollarının daha düzgün yapılması için yol istiyoruz. Yolsuz hiçbir yer olmaz. Orman Müdürlüğü burada kesilen ağaçların yerine de ağaç diker. Burada bahsedildiği gibi çok çam zayiatı yok. Ancak yolum kenarındaki ağaçlar kesilmiştir. Bunun çevreyi bozacak bir durumu yok” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık