Advert

Domates üreticilerinin umudu Rusya Lideri Putin’de

Örtü altı sebze yetiştiriciliğinde söz sahibi olan Fethiye ve Seydikemer’deki üreticiler, Rusya’nın domates üzerindeki ambargoyu bir türlü kaldırmamasının hayal kırıklığını yaşarken, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Rusya lideri Putin’e seslendi.

Domates üreticilerinin umudu Rusya Lideri Putin’de
Domates üreticilerinin umudu Rusya Lideri Putin’de Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2660 kez okundu.

Domates dışındaki tüm ürünlere uygulanan ambargonun kaldırıldığını hatırlatan Karayiğit; “Çiftçimiz bu sene özellikle domates konusunda çok mağdur. Çiftçimizin geçen sene de uçak krizinden kalan bir mağduriyeti vardı. Bütün umudumuz Putin’de. Ambargoyu kaldırmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’de geçen sene düşürülen Rus savaş uçağının ardından Türkiye ve Rusya arasında yaşanan diplomatik kriz tarıma da yansımıştı. Tarımda yaşanan sıkıntı en çok domates üreticilerini sıkıntıya soktu. İki ülke arasında yaşanan problemlerin iyiye gitmesi sonrası Rusya bazı yaş sebze ve meyvelerde ambargoyu kaldırdı. Fakat bölgemizde en fazla yetiştirilen domates üzerindeki ambargo devam etti.

Karayiğit yaptığı açıklamada, “Çiftçimiz bu sene özellikle domates konusunda çok mağdur. Çiftçimizin geçen sene de uçak krizinden kalan bir mağduriyeti vardı. Bütün umudumuz Putin’de. Ambargoyu kaldırmasını istiyoruz. Domates ve üzümünde ambargo devam ediyor. Biz çiftçilerin beklemekten başka çaresi yok” dedi.

Rusya’ya iki yolda ihracat gerçekleştiğini ancak ihracatçıların tırlarının gümrükten geçmesinin 8 bin dolara mal olduğunu bu ücretinde çiftçilerin cebinden çıktığını belirten Karayiğit; “Türkiye’de ihracatta Antalya’dan sonra ikinciyiz.  160-180 bin ton ihracatımız vardı. Geçen sene 2016’da uçak krizinden sonra bu rakamlar neredeyse 80-90 bine düştü. 60-70 bin çok ciddi bir açık. Şu an da bu kriz aşılmış olsaydı, biz bu açığı kapatırdık. Geçen seneki hayal kırıklığımız bu yıla umut bağlatmıştı. Fakat ne yazık ki umduğumuz yine olmadı. Çiftçimizin durumu yine vahim. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık