20 yıllık hayal gerçeğe dönüyor

Herkesin büyük bir heyecan ve umutla beklediği, Fethiye turizmine ivme kazandıracak ve en üst seviyeye taşıyacak SKYWALK-Fethiye Teleferik Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

20 yıllık hayal gerçeğe dönüyor
20 yıllık hayal gerçeğe dönüyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3082 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

FTSO önderliğinde Fethiye Güç Birliği tarafından projelendirilen SKYWALK-Fethiye Babadağ Teleferik Projesi, yapılan tanıtımla görücüye çıktı.

Devlet Su İşleri (DSİ) toplantı salonunda gerçekleştirilen SKYWALK tanıtım toplantısına; Muğla Valisi Amir Çiçek, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla milletvekili Mehmet Erdoğan, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Fethiye Protokolü üyeleri,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,  Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti başkanı Süleyman Akbulut, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahsur Harmandar ve akademisyenler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile resmi ve kamu kurum yöneticileri katıldı.

FETHİYE HAYALİNE KAVUŞTU

FTSO’nun, 2011 yılında, Fethiye’nin bir hayali olan Babadağ Teleferik Projesini gerçekleştirmek üzere bir sorumluluk aldığını ve 6 yıl boyunca, Fethiye, Muğla ve ülkemiz adına üstlendiği bu sorumluluğun hakkını verebilmek için, gece gündüz çalıştıklarını anlatan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, çalışmaların sonuca varmış olmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Fethiye ekonomisinin 3T olarak adlandıran turizm, tarım ve ticarete dayandığını ifade eden Arıcan, Fethiye’nin turizmde hak ettiği payı alamadığını söyledi.  Arıcan şöyle konuştu: “Eşsiz doğal ve tarihi güzelliğe sahip olmamıza rağmen turizmde maalesef 6 aylık bir sezona sahibiz. Bu uzun vadede bizi geleceğe taşıyacak bir turizm anlayışı değil. Oda yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden bu güne, turizmden aldığımız payı yükseltecek, emeğimizin ve yatırımlarımızın karşılığını alabildiğiniz bir turizm anlayışını bölgemize kazandıracak çalışmalar üzerinde durduk. Burada gördüğüm en önemli sorun, bu güzellikler üstüne aklımızı, emeğimizi ve sermayemizi koyarak, bir ekonomik değer haline dönüştürememek.”

PROJE 30 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

“Teleferik projesine girmekteki temel gayemiz, Babadağ’ın güzelliğini somut bir proje ile bir turizm değeri haline getirmek ve ilçemiz ekonomisine kazandırmaktır” diyen Arıcan; “2011 yılının Temmuz ayında aldığımız bu projenin izinlerini 2016 yılının sonunda tamamlayabildik. Bu süreçte 3 genel, 1 yerel seçim geçirdik. İki tane Orman Genel Müdürü, üç tane de ÖÇK başkanı değişti. Böyle büyük projelerin izinleri ülkemizde maalesef kolay alınmıyor. Dileğimiz bu süreçlerin daha kolay bir şekilde aşılması. Yaklaşık 70 milyon lira tutarındaki projemizin imar planının hazırlanması, projelendirilmesi ve ihale aşamasına gelmesinde başta kendi ekibim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

ARICAN; “FTSO OLARAK PROJEDE ÖNCÜ OLDUK”

Projenin ihalesini 3 Nisan’da yapacağız. Bu projenin finansmanının yapım işi karşılığı kiralama yöntemi şeklinde olmasını uygun gördük. Odamızın şirketi vasıtasıyla böyle büyük bir projeyi yapmak ve işletmenin uzun vadeli olamayacağını değerlendirdik. Ülkemizde kamuya bağlı şirketlerde maalesef özel sektörün verimliliğinin sağlayamıyoruz. Böyle büyük bir projenin işletilmesi profesyonel bir bakış açısı gerektiriyor. Bu profesyonel bakış açısının Fethiye’ye kazandırılması gerekiyor. Bizim Oda olarak yapmamız gereken, yatırımlara öncü olmak. Biz bu projeye girerek, izinlerini tamamlayarak öncü olduk. FTSO olarak yapım işi karşılığı yöntemi ile biz bu projenin Fethiye’ye karşı sorumlusu, işletmeciye karşı ilse ortağı olduk” diye konuştu.

Konuşmaların sonunda FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, SKYWALK-Fethiye Teleferik Projesi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık