Advert

Okul Müdürüne Dava Açıldı

Fethiye’de Kargı Şehit Refik Cesur Ortaokulu öğrencisi 12 yaşındaki E.O.’yu sınıfta yaramazlık yaptığı gerekçesiyle, darp ettiği öne sürülen okul müdürü H.A. hakkında 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis veya yarı oranında arttırılmış adli para cezası istemiyle dava açıldı.

Okul Müdürüne Dava Açıldı
Okul Müdürüne Dava Açıldı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4168 kez okundu.

Geçen 23 Aralık’ta Kargı Mahallesi’ndeki Kargı Şehit Refik Cesur Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi E.O., ders sırasında yaramazlık yaptığı gerekçesiyle öğretmeni tarafından okul müdürü H.A.’ya şikayet edildi. Bunun üzerine sınıfa gelen H.A., öğrenciden müdür odasına gidip kendisini beklemesini istedi. İddiaya göre odaya giren okul müdürü H.A., E.O.’yu yumruklayarak darp etti. Ardından ağlayan E.O.’dan yüzünü yıkayıp, sınıfına geri dönmesini istedi.

“BAŞIM DÖNÜYOR, MİDEM BULANIYOR”

Odadan çıktıktan sonra okuldan ayrılarak Kargı Mahallesi’ndeki evine dönen E.O. annesi Semra O.’ya okul müdürü tarafından dövüldüğünü anlatıp, başının döndüğünü ve midesinin bulandığı söyledi. Fethiye Devlet Hastanesi’ne götürülen E.O.’nun sağ kulak arkasında darbe izi, şakak kemiğinin üzerinde ise ekimoz bulunduğu tespit edildi. Öğrenciye ‘basit tıbbı müdahaleyle giderilebilir yaralanma’ raporu verildi. Raporla birlikte Fethiye İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı’na giden aile, okul müdüründen şikayetçi oldu. Ailenin talebi üzerine Muğla Barosu tarafından atanan avukat Hayel Özenç ise Fethiye Adliyesi’ne giderek okul müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

MÜDÜR HAKKINDA DAVA AÇILDI

Okul müdürü H.A. hakkında Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ‘Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, basit tıbbı müdahaleyle giderilebilecek kasten yaralama’ suçundan 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis veya yarı oranında arttırılmış adli para cezası istemiyle dava açıldı. Fethiye 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması 6 Nisan’da görülecek.

“DARP OLAYINI BABANIN ÜZERİNE YIKMAK İSTİYORLAR”

Oğlu E.O.’nun okuldaki eğitim öğrenimine devam ettiğini belirten annesi Semra O. şikayeti geri almaları için öğretmenlerin ve çevre sakinlerinin baskısına maruz kaldıklarını söyledi. E.O.’ya olayın ardından geçen 29 Aralık’ta bir grup öğretmen tarafından yaramazlıklarının yazılı olduğu itirafname imzalattırıldığını anlatan Semra O. öğretmenlerin darp olayını baba Hasan O.’nun üzerine yıkmak için çeşitli yollar denediğini belirtti. Dava dosyasına giren ve öğretmenler tarafından hazırlanan ‘Veli görüşme tutanağının’ bunlardan biri olduğunu aktaran Semra O. “Elimizde benimle veya eşimle hiç görüşülmeden hazırlanmış, eşimin konuşmalarının yazılı olduğu, ancak imzasının bulunmadığı bir tutanak var. Bu tutanağa eşimin ağzından, ‘Oğlumu akşam eve gelince, kemerle döveceğim’ şeklinde ifadeler yazılmış. Ancak eşimle okul öğretmenleri arasında böyle bir konuşma geçmemiştir. Tutanakta görüldüğü gibi altında eşimin imzası da yoktur. Bunlar okul idarecileri tarafından geçmişe dönük hazırlanmış tutanaklardır.” dedi.

“GEÇMİŞE DÖNÜK SAHTE TUTANAK HAZIRLADILAR”

tutanakların sahte olduğunu ve suç teşkil ettiğini belirten ailenin avukatı Hayel Özenç ise, “Olayın ardından E.O.’ya imzalatılan itirafname yetmediği gibi şimdi de karşımıza anne babayla hiç görüşülmeden hazırlanmış ‘Veli görüşme tutanağı’ geçti. Bu tutanakta anne ve babanın imzası yok. Çocukta orada yok. Ancak anne baba ordaymış gibi üstelik geçmişe dönük tutanak hazırlanıyor. Bu açıkça sahteciliktir. Bunu dava sürecinde gündeme getireceğiz ve hazırlayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Bu okulda yaşanan bir olay ve çocuklara şöyle örnek oluyorlar; ‘Başınıza gelen bir olaydan kurtulmak için sahte evrak düzenleyebilirsiniz.’ Okul içinde yaşananlar, kabul edilebilir şeyler değil. Okul müdürü H.A.’nın görevden uzaklaştırılmasını bekliyoruz. Ancak dava açılmış olmasına karşın bu yönde Fethiye Kaymakamlığı’nın attığı bir adım henüz yok.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık