Advert

33 hayvan zehirlendi, insanların hayatı da risk altında

Fethiye’de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından yaklaşık 30 kedi ve 3 köpeğin zehirlenmesi, çevrede yaşayan yerli ve yabancı vatandaşların tepkisine neden oldu.

33 hayvan zehirlendi, insanların hayatı da risk altında
33 hayvan zehirlendi, insanların hayatı da risk altında Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2897 kez okundu.

Fethiye’nin Foça Mahallesi, Barış Manço Bulvarı, Civcivli Ahmet Ağa Meydanı ve Çalış plajında kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından, balıketi üzerine atılmış tarımsal ilaçlar belirtilen bölgelerde yaşayan hayvanların zehirlenmesine neden oldu.

Son bir haftadır çok sayıda kedi ve köpek aynı nedenden dolayı yaşamını yitirince Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Genel Başkanı Mete Ay, açıklama yaptı.

İNSANLARIN HAYATI DA RİSK ALTINDA

Durumdan rahatsız olan yerli ve yabancı vatandaşların kendisine ulaştığını ve bu durumun son bulması için gerekli araştırmaların yapıldığını belirten Ay şunları söyledi:

“Maalesef Fethiye’de hiç karşılaşmadığımız bir olayla karşı karşıyayız. Bazı kişiler Foça Mahallesi’nde 905, 1020, 1042, 1300, 1401, 1407‘lü sokaklara, Barış Manço Bulvarı’na, Civcicli Ahmet Ağa Meydanına ve son olarak Çalış Plajına balıketi üzerine atılmış çok zehirli tarımsal ilaçları hayvanların bulabileceği yerlere koyuyorlar. Son bir haftadır yaklaşık 30 kedi, 3 köpek zehirlendi. Kullanılan ilaç ‘lanet 90’ diye bir tarım ilacı. Çok ama çok zehirli. Bu kişilerin sokaklara attıkları ilaçlara insanlar dokunursa öldürebilme riski çok fazla.

AY: “KENDİNE GÜVENİ OLMAYAN, VİCDANSIZ, BİLGİDEN YOKSUN İNSANLAR…”

Bu kendine güveni olmayan, vicdansız, bilgiden yoksun insanların canlılara zarar vermeye çalışması bizim gibi turistlik, modern, güzel bir ilçeye yakışmıyor. Bu konu hakkında bir bilgisi, gördüğü olan Çalış-Der’i arasın ve canlıları zehirleyen bu kişileri cezalandıralım. Hz. Muhammed ‘canlı hayvana eziyet edene lanet olsun’ diyor. Sizlerden hayvanlarımızı korumanızı istemekten başka hiçbir isteğim yok.”

HAYVANLARI ZEHİRLEYEN KİŞİLER CEZALANDIRILACAK

Hayvanları zehirleyen kişilerin tespit edildiği takdirde bu kişilerin Hayvan Hakları Kanununda belirtildiği şekilde ceza alacaklarını ifade eden Fethiye Belediyesi Hayvan Barınağı Müdürü Veteriner Emre Kangal; “Zehirlenme sonucu birçok sahipli ve sahipsiz hayvan öldü. Bu bölge için bu çok acı bir durum. Fethiye Belediyesi, hayvan bakım merkezinde hayvanların ameliyatı, aşılaması sonrasında 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereğince tekrar sokaklara bırakılıyor. Bu bir yasal zorunluluktur. Sokaklarda kulağında küpesi olan köpekler ile kulak ucu kesilmiş kediler o bölgede yaşayan vatandaşların, Fethiye Belediyesinin hayvanlarıdır. Yani devlet güvencesi altında olan hayvanlardır. Bu hayvanların yaşam haklarına müdahale, her hangi kötü bir davranış, hak ihlali durumunda Fethiye Belediyesi olarak bunları yapan kişiler hakkında çalışma başlatacaktır. Kişiler yakalandıklarında hayvan hakları ihlali düzenlenip kanunda belirtildiği şekilde 2 bin 500- 3 bin lira arası para cezası var. Bu canlılara yaşam hakkı sunmak zorunludur. ” dedi.

Haber Hülya Kulalı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık