Advert

Göcek Tüneli pazarlıkları sürüyor

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, turizmcilere destek, Üreten Muğla projesi, Hastaneler ve Göcek Tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Göcek Tüneli pazarlıkları sürüyor
Göcek Tüneli pazarlıkları sürüyor Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3626 kez okundu.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, basın mensupları ile Menteşe Öğretmenevinde bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Göcek Tüneli’nin sözleşmeden kaynaklı bir sıkıntı yaşandığını, bu sıkıntının en kısa zamanda çözülmesi için çalıştıklarını belirten Mete, turizmcilere yönelik desteğin 2017 yılında da süreceğini açıkladı.

“TURİZMCİLERE DESTEĞİN 2017 YILINDA DA SÜRMESİNİ İSTİYORUZ”

Turizmci için Ankara’ya her gittiğimizde turizmciye daha fazla destek alabilme açısından gayretlerimiz oluyor ve olacak. Bunlardan birisi de toplumda yeterince karşılık bulmadığını düşündüğüm Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş-Kur üzerinden yaptığı personel desteği. 100 kişi çalıştıran bir otele 6 ayda yaklaşık 200 bin liralık bir yardım demek. Üç kişi çalıştıran işletmenin bir işçinin parasını, sigortasını devlet ben ödeyeceğim diyor. Bunu Mayıs ayına kadar gerekli şekilde anlatamadık. İş Kur İl Müdürümüz bu tarihten sonra bizzat kendisi konu ile yakından ilgilendi ve otelcilerimiz ile birebir görüşmeler yaptıktan sonra çok ciddi bir talep oldu. Muğla için ilk etapta 24 milyon liralık bir bütçe ayrılmıştı. Bu yetmedi Bakanlıktan ek olarak 10 milyon TL’lik bir bütçe daha aktarılarak sadece istihdamdan dolayı 34 milyon TL para ödendi Muğla’ya. Bu paradan yüzde 85 oranında turizm sektörü faydalandı. Bu desteğin 2017 yılında da devam ettirilmesini istedik ve büyük ihtimalle devam edecek” dedi.

GÖCEK TÜNELİNDE PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

Göcek Tüneli ile ilgili girişimde bulunduğunu belirten Kadem Mete, tünelin neden hala hizmete giremediğini CHP Milletvekillerinin sorduğunu belirterek, “Bu konuyu Ankara’da AK Parti İl başkanları toplantısında Ulaştırma Bakanımıza bizzat konuyu sordum. Göcek tünelinin Türkiye’de ilk yap-işlet-devret modeli olduğunu, o işletmedeki şartlardan dolayı bazı sıkıntılar olduğunu öğrendim. Tüneli devletin yaptığını, ama işletmeye alamadıklarını, işletmeye alınırsa yapılan sözleşme gereği tünelden geçişlerin firmaya ait olduğu, tünel açılsa bile ücretlerin firmaya ait olduğu ve bu ücretin karşı tarafa ödenmesi gerektiğini öğrendim. Dolayısı ile karşı taraf ile anlaşma yoluna gidiyor devlet. Bu anlaşmada makul bir seviyeye gelinememiş olması nedeniyle firma yetkilisi ile bir araya geldim ve ardından Ankara’da bakanlık yetkilileri ile bir araya geldik. Burada konuyu daha yukarı bir boyuta taşıdık. Firmaya bir miktar ücret ödenek tüm hakların devlete alınmasını önerdim. Bu konuda bir pazarlık noktasındayız. En kısa zamanda bu sorunu çözerek Göcek Tüneli’nin her iki tarafını da vatandaşlarımıza açarız” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık