Advert

Karabel Tüneli ücretsiz olacak

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Göcek Tüneli ile ilgili sorunun çözümü için çalıştıklarını, Fethiye’yi Antalya ve İç Anadolu’ya bağlayan Yayla Yolu’nda duble yol ve Karabel Tüneli ile ilgili çalışmaların başladığını müjdeledi

Karabel Tüneli ücretsiz olacak
Karabel Tüneli ücretsiz olacak Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 4965 kez okundu.

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, TBMM’deki yoğun anayasa değişikliği gündeminin ardından kendini seçim bölgesi Muğla ve ilçelerinde buldu. 

Öztürk, Fethiye’de Batı Akdeniz Medya’yı da ziyaret ederek gündeme ilişkin özel açıklamalarda bulundu.  Öztürk, Göcek Tüneli ile ilgili sorunun çözümü için çalıştıklarını, Fethiye’yi Antalya ve İç Anadolu’ya bağlayan Yayla Yolu’nda duble yol ve Karabel Tüneli ile ilgili çalışmaların başladığını müjdeledi. Karabel Tüneli’nin ücretsiz olacağını belirten Öztürk, son günlerde yeniden gündeme getirilen Fethiye’nin il olması iddialarına da açıklık getirdi.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, anayasa görüşmelerinin ardından geldiği Fethiye’de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Batıakdeniz Medya’yı da ziyaret eden Öztürk, gazetemiz muhabirinin sorularını cevapladı.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat haline gelmiş Karabel ve Göcek tüneli ile meclisten geçerek referanduma sunulacak Anayasa değişikliği ile ilgili soruları cevapladı. Öztürk, bölgenin sorunu

KARABEL TÜNELİ ÜCRETSİ OLACAK

Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir yatırım olan Karabel tünelinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden AK Parti Milletvekili Öztürk; “Biz yatırım içerisinde tercih yapmak zorunda kaldık. Acıpayam’da her zaman istediğimiz bir yol var. Denizli Acıpayam’ı Dalaman’a bağlayan yol ve Yatağan-Kavaklıdere’yi kale üzerinden Denizli’ye bağlayan yol. İkisi de hassas jeopolitik önemi olan iki yol. Bunun yanı sıra Fethiyelilerin bildiği Karabel tüneli meselesi var. Yatırım planlamasına giren ama ihalesi yapılmamış ve 300 milyon civarında bir yatırım öngörülen bir yatırım Karabel tüneli.  Biz Karabel tüneline karar vermekle beraber Antalya duble yolun tamamen bitmesini istiyoruz. 300 milyonluk yatırım çok ciddi bir yatırımdır. Ama devlet bunu yap işlet devret şeklinde yapmıyor, kendi imkanlarıyla yapıyor. Göcek tüneliyle karıştırılıyor, Karabel tüneli ücretsiz olacak” diye konuştu.

“BİRİNCİ GÖCEK TÜNELİNDEN DE GEÇİŞLERİN ÜCRETSİ OLARAK SAĞLANMASINA ÇALIŞIYORUZ”

Yapımı tamamlanan ancak ulaşıma açılmayan ikinci Göcek tünelinde beklenilmesinin nedenini birinci Göcek tünelinden de geçişleri ücretsiz olarak sağlamaya çalıştıkları olarak gösteren Öztürk: “Yoksa yeni yapılan Göcek tünelini bugün açarız. Ama şuan ihaleyi alıp yapan firmayla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı anlaşma safhasında ve onu bekliyoruz. Beklememizin asıl sebebi de bir tarafı ücretsiz yaparken yeni tüneli ücretli yapacak halimiz yok. Şu anki ön görümüz bu” dedi.

Göcek-İnlice arasına Karayolları tarafından Yanıklar adı altında tünel yapılmasına sorusuna Öztürk; “Ülkemiz tünel teknolojisinde belli bir noktaya geldi. Burayla alakalı benim bildiğim bir şey yok ama etüt çalışması yapıyorlardır” dedi.

“ŞUAN Kİ PARLAMENTER SİSTEMİMİZ KRİZ ÇÖZEN DEĞİL, KRİZİN KENDİ KAYNAĞI”

Türkiye Büyük Millet Meclisinde tartışmalarla geçerek referanduma taşınan Anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini ifade eden Öztürk bu süreçte kürsünün ne kadar önemli olduğunu anladığını söyledi. “Kürsünün ele geçirildiği zaman her şeyin durduğunu mecliste gördüm” diyen Öztürk şu şekilde konuştu:

“Meclisten anayasanın çıkmaması için CHP ve HDP mücadele ederken, AK Parti ve MHP çıkması için mücadele etti. Bana göre neden evet dememiz gerekiyor dediğiniz zaman millet milli egemenlik kaybolacak diyen var. Tam tersine anayasa değişikliği eğer referandumda evet çıkarsa millet ülke için en temel söz sahibi olacak. Dolayısıyla ana figür millet olacak. Sonuçta millet ana faktör olacağı yerde neden hayır desin. Bu sistemde seçim bittiği zaman kriz yok olacak. Bizim şuanki parlamenter sistemimiz kriz çözen değil, krizin kendi kaynağı. Yasama ve yürütme net bir şekilde bir birinden ayrılacak.”

Sosyal medyada HDP’ninde ‘evet’ diyeceği yönündeki paylaşımlara Öztürk; “Bazı kesimler bunu bilerek yaygınlaştırmaya çalışıyor. Başka bir oyun peşindeler. Çünkü CHP ve HDP’nin iki evetçi olarak ayna gibi milletin önünde olduğunun farkındalar. Onlarda biliyorlar ki bu millet HDP ile yan yana olan bir şeye evet demez. Baktığınız zaman AK Parti ve MHP evet diyor; HDP, CHP, FETÖ, PKK, DEAŞ hayır diyor” dedi.

Özellikle 15 Temmuz’da sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyulan güvenin arttığını ifade eden Öztürk; “Biz bunu Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olsun diye yapmıyoruz. Tam tersine bu ülkenin önünü açmak için, krizler bitsin diye anayasa değişikliğini getirdik. Ve biz Anayasa yazmadık. Anayasayı biz 18 maddeyi uzlaşı bir şekilde halkın önüne getirdik. Anayasaya evet diyecek olan halkımız. Halk evet demedikten sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Ayrıca bu kesinlikle rejim değişikliği değil. Biz kimse için bir değişiklik yapmadık, milletin iradesi tecelli etsin diye, seçimlerden sonra krizler olmasın diye bu sistemi ortaya koyduk. 18 madde var ve çok net maddeler. HSYK ve Anayasa mahkemesi ile değişiklik var. Anayasa mahkemesindeki değişiklik askeri yargıdan gelen 2 üyenin gelişi sonlanıyor. Çünkü daha önce alınmış bir karar bu. Anayasa Mahkemesi üye sayısı 14’tü 12’ye düşüyor. HSYK’da dün cumhurbaşkanı 4 tane üye seçiyordu bu günde 4 tane seçecek. 7 tanesini de meclis seçecek. Anayasa’nın seçilme yaşının 18’e düşürülmesi dışında seçim tarihi 3 Kasım 2019’da olur diyoruz. Başkada bir şey yok içinde. Milletvekilinin 600’ çıkarılması var. Konjonktür gereği böyle. Muğla’da 6 milletvekili yetmiyor. İhtiyaca göre bu sayı yükseliyor. Başka bir beklentimiz yok. Ak Parti 15 yıldır iktidarda ve yarını belli olmayan bir parti değil. Bugün CHP’nin ne yapacağı belli değil. Çünkü tek başına hiç iktidara gelmemiş. Cumhuriyetle, demokrasiyle, bayrağımızla, vatanımızla alakalı bir problemimiz yok” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık