Advert

Seydikemer'de OSB Sevinci

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Etüdü Projesinin yol haritasının belirlenmesi kapsamında yapılan ziyaretler oldukça verimli geçiyor.

Seydikemer'de OSB Sevinci
Seydikemer'de OSB Sevinci Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3814 kez okundu.

FTSO heyeti, Seydikemer Belediyesinde yapılan toplantıda, proje paydaşları ve Seydikemer’deki sektör temsilcileriyle görüşmelerinin ardından Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Fethiye Belediye Başkanı Yardımcısı Mete Atay ve Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ile görüştüler.

Toplantılarda, OSB’nin yol haritasının belirlenmesi için FTSO’nun örnek bir çalışma yürüttüğü belirtilerek, bilimsel çalışma sonunda çıkan yol haritasına göre OSB’nin yapılması için çalışılacağı dile getirildi.

SEYDİKEMER’DE OSB HEYECANI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Etüdü Projesi kapsamında Seydikemer’de proje paydaşları ve sektör temsilcileriyle görüşen FTSO heyeti, OSB hakkında görüş alış verişinde bulundu.

OSB’nin yol haritasının belirlenmesine katkı sağlayacak görüşlerin alındığı toplantıda, Fethiye- Seydikemer OSB’nin mutlaka yapılması ancak atıl kalmaması için ihtisas alanının belirlenmesi için detaylı bir araştırmanın yürütülmesi görüşü kabul gördü.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Etüdü Projesi kapsamında FTSO Başkan Yardımcısı Günay Özütok, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, ROTAM Danışmanlık şirketinden Dr.Türkay Kısa ve  FTSO Çalışanı Bora Türkoğlu’dan oluşan FTSO heyetinin, Seydikemer’de proje paydaşları ve sektör temsilcileriyle yaptığı toplantı yoğun ilgi gördü.

Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Etüdü Projesi kapsamında Seydikemer Belediye meclis salonunda yapılan toplantıya, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Ramazan Kaynak, Muammer Acar, Seydikemer Esnaf Odası Başkanı Harun Sağır, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Seydikemer Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Maraşlı, Seydikemer Belediyesinden Hülya Sağlam katıldı.

Rotam Danışmanlıktan Dr. Türkay Kısa yaptığı kısa konuşmada Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Etüdü Projesiyle, Fethiye ve Seydikemer imalat sanayinin ihtiyacı olan OSB’nin fizibl olup olmadığının ortaya çıkarılacağını belirterek katılımcılardan bölge ve sektörler hakkında bilgi aldı.

Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Acar, birçok bölgede araştırma yapılmadan yatırım yapılması nedeniyle yatırımın atıl kaldığını belirterek “Yatırım yaparken verimli kullanılması, verimli olmayacaksa yapılmaması konusunda proje yürüten FTSO’nı kutluyorum. Bu anlamda bölgemizde OSB kurulmasının sorgulanarak yapılması önemli bir çalışma” dedi.

Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Acar, Seydikemer’de ciddi oranda tarım ürünü yetiştirilmesine karşı tarımsal üretim yapan fabrika olmadığına değindi. Birçok yatırımcının yer bulmakta zorluk çektiğini, yer bulunsa da bunların altyapısının hazırlanmasında ciddi sıkıntı yaşandığını da söyleyen Acar, bölgede OSB’ye ihtiyaç olduğuna inandığını dile getirdi. Bölgeden ciddi oranda domates ihracatı yapıldığını belirten Acar “Hiç kullanmadım diyen işletme yılda 30-40 bin kasa kullanıyor. Bu kasalar Mersin’de üretilip getiriliyor. OSB için belirlenen yer çok uygun, Antalya’ya yakın olması da başka bir avantajı. Yayla bölgesinde seracılık gelişiyor” şeklinde konuştu.

FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, OSB için çalışmanın 2007 yılında başladığını hatırlatarak “Bölgede nereye OSB yapılabilir diye araştırdık. En uygun alan olarak görülen bölgeye imar planında leke konmasını sağladık. Proje sonunda OSB’nin fizibil olup olmayacağı, hangi sektörde yapılırsa başarılı olacağı çıkmış olacak” ifadelerini kullandı.

Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Kaynak, OSB’nin bölge için çok önemli bir yatırım olacağını belirterek “Belediye olarak üzerimize düşeni yaparız. OSB olarak belirlenen arazinin durumunu araştırırız. Bu arazi dışında OSB yapılabilecek arazileri de belirleriz. İlçemizde istihdamı artıracak projelere, iş alanlarına ihtiyacımız var” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık