Advert

Toplu taşımaya yüzde 10 zam geldi

Muğla Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Kurulu tarafından toplu taşıma ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı. Yapılan zamla öğrenci biniş ücreti 1,5 TL’den 1,65 TL’ye, tam biniş 2 TL’den 2,25 TL’ye çıktı. Yeni fiyatlar 15 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Toplu taşımaya yüzde 10 zam geldi
Toplu taşımaya yüzde 10 zam geldi Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 2656 kez okundu.

Fiyat güncellemesinin en son 2015 yılı başında yapıldığını belirten Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; toplu taşıma araç biniş ücretlerinin en son 2015 yılı başında güncellendiği, yaklaşık iki yıldır herhangi bir fiyatlandırma yapılmadığı ancak, özellikle 2015 yılı 4. Çeyreği ile 2016 yılı 4. Çeyreği arasındaki geçen zaman diliminde akaryakıtta %19, sigorta bedelinde %27, Bakım ve parça fiyatlarında %25, şoför ücretlerinde %37’ye varan oranlarda artış olduğunun görüldüğü belirtildi. 

Ücret tarifesi belirleme görevinin (UKOME) Ulaşım Koordinasyon Kurulu yetkisinde olduğu belirtilerek; esnafın yakıt, sigorta, bakım, işçilik gibi maliyetlerin artması yönündeki beyanlarının olduğu belirtildi. Hatların taşıdığı yolcu başı ve kilometre bazlı maliyetlerin her hatta ayrı ayrı olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bu nedenle zam taleplerinin sadece girdi artış oranı üzerinden hesaplanmasının doğru olmayacağı ifade edildi. Esnaftan gelen yüzde 20- 30 arasındaki zam taleplerinin hat ve kilometre bazlı maliyet hesaplarına göre değerlendirilerek UKOME Kuruluna sunulduğunun da belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "UKOME kurulunca alınan kararla 2017 yılında Elektronik Kartlı Biniş ücretleri yüzde 10 oranında artırılmıştır. 0-10 KM. arası hatlarda 1.50 Krş. olan öğrenci 1.65 Krş. , 2 .00 TL. olan tam ücret ise 2,20 krş. olmuştur. Diğer mesafe  ücretleri www.Muğla.Bel.Tr adresinde yayınlanmış olup, yeni fiyatlar 15 Ocak 2017 tarihi itibariyle geçerli olacaktır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık