Advert

Türkiye'de tedavisi yok

Fethiye’de yaşayan 50 yaşındaki Ayşe Değirmenci, 2011 yılında yakalandığı fil hastalığı nedeniyle çok zor günler geçiriyor.

Türkiye'de tedavisi yok
Türkiye'de tedavisi yok Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 5195 kez okundu.

Yürümede ve nefes almada zorluk çeken Değirmenci, vefat eden babasından kalan 320 lira Bağ-Kur maaşıyla kızı Müge Okatan ile yaşam mücadelesi veriyor. Fil hastası kadının devletten tek isteği ise kızı Müge’ye iş bulunması.

Dalaman’da birlikte yaşadığı eşi Mustafa Okatan’dan 2001 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanan Ayşe Değirmenci, 27 yaşındaki kızı Müge Okatan ile birlikte Fethiye’ye geldi. Restoran ve otellerde bulaşık yıkayarak geçimini sağlayan Değirmenci, 2011 yılında bacaklarındaki aşırı şişlikle nedeniyle hastaneye başvurdu. Doktorlar Değirmenci’ye genellikle tropikal bölgelerde görülen fil hastalığı teşhisi koydu. Hızla 90 kilodan 200 kiloya çıkan Değirmenci’ye 2014 yılında Gazi Üniversitesi hastanesinde mide küçültme ameliyatı yapıldı. 139 kiloya inmesine rağmen yürümekte zorluk çeken Değirmenci, kalp kapakçığındaki gevşeme ve astım hastalığı nedeniyle de nefes almada güçlük çekiyor.

330 LİRA MAAŞLA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORLAR

Akarca Mahallesi’nde komşularına ait tek katlı evde kızı Okatan ile birlikte yaşayan Değirmenci’nin tek geliri ise 2005 yılında vefat eden babası Ramazan Değirmenci’den kendisine bağlanan 330 lira Bağ-Kur maaşı. Kızının özel güvenlik sertifikası aldığını ancak iş bulamadığını anlatan Değirmenci, su parasını dahi ödeyemediklerini söyledi.

TÜRKİYE’DE TEDAVİSİ YOK

Hastalığı nedeniyle yatağa mahkum yaşayan Değirmenci; “Araştırmalarıma göre hastalığımın tedavisi yurt dışında yapılabiliyor. Sağ olsun komşularım bu evden hiç kira almıyor. Yürümekte ve nefes almakta zorluk çekiyorum. Ancak zaruri ihtiyaçlarımı karşılayabilecek kadar yürüyebiliyorum. Hastaneye gitmek için taksi çağırıyoruz. Taksi parasını ödemek ise bizim için büyük lüks. Devletimizden tek isteğim kızıma iş vermesi. Yardımseverler bize destek olursa çok seviniriz” dedi.

Değirmenci’ye destek olmak için ziyarete gelen komşusu Saime Göl; “Ayşe teyze ve kızı çok zor durumda. Aylık 300 lirayla geçinmeye çalışıyorlar. Fethiye Kaymakamlığına yardım başvurusunda bulunduk. Destek olmak isteyen vatandaşlarımız olursa çok seviniriz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık