Advert

Kırmızı palmiye böceği Ege ve Akdeniz’i sardı

Muğla’nın Fethiye, Datça ve Marmaris ilçesi ile Antalya ve Çeşme’deki yüzlerce palmiye ağacını kurutan ‘kırmızı palmiye böceği’, şimdi de İzmir’in Foça ilçesindeki ağaçlara dadandı.

Kırmızı palmiye böceği Ege ve Akdeniz’i sardı
Kırmızı palmiye böceği Ege ve Akdeniz’i sardı Fethiye Haber Ajansı
Bu içerik 3448 kez okundu.

Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki birçok palmiye ağacını kurutan ‘kırmızı palmiye böceği’, şimdi de Foça ilçesindeki ağaçları sardı. Ağaç gövdelerinden çıkıp uçarak etraftaki ağaçlara zarar veren palmiye katili böcekler, Foça İlçe Tarım ve Foça Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünü alarma geçirdi. Böceklerin zarar verdiği kuruyan ağaçların bir kısmı kesilerek, ilaçlama yapıldı. Bahçıvanlık yapan Şenol Bakar, böceklerin birçok ağaca zarar verdiğini ifade etti.20161207aw922225_01_567x600

Foça İlçe Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, böceklerin özelikle palmiye ağaçlarına musallat olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Yumurtalardan çıkan küçük larvalar palmiyenin içini kemirerek bitiriyor. Büyüdüklerinde üzerilerine palmiye liflerinden bir koza örüyorlar. Bu kozanın içinde de evrimlerini geçirerek larva böcek haline dönüşüyor ve uçarak palmiye dışında çiftleşiyorlar. Dişiler, yine palmiye yaprakları arasına yumurtlayarak döngüyü devam ettiriyor. Belediye ekipleri ile birlikte uyuma dönemine giren larvaları, ağaçları ilaçlayacağız” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık